Срещата ни с Рамела Бохосян се случва ден преди поетесата да представи друг творец - Мина Карагьозова и нейната книга „Екстаз“. Разговаряме за таланта и новите форми на общуване с публиката, за стойностите на изкуството във времето.
"В „Екстаз” всичко е истинско. И болката. И светлината след нея. Всичко. В „Екстаз” няма място за мними приятелства, за маски, напердашени от фотошоп, за криеници (зад чужд профил), за сълзливи пожелания, за „ох, че гениално!” и „ах, колко си талантлива!” (Facebook прелива от легион подобни „генийчета” и талантливци). Мина Карагьозова е толкова драстично искрена, че реже като с бръснач. Думите й са обикновените наши думи, но изпод перото й излизат наистина режещо остри. Как става така? Неизвестно. Някаква алхимия вътре в словото се извършва, която го преобразява. Тя идва от човека, който пише." казва редакторът на книгата, д-р Елена Алекова
Мина Борисова Карагьозова е родена на 21.11.1955 г. в Хасково, България. Завършила е Пловдивски университет “Паисий Хилендарски” със специалности “Руска филология” и ” Английски език и литература”. Автор на поетичните книги: “Постоянно местожителство - ада” - 1992 г., “Струна над бездната” - 1998 г., “Танц” - 2007 г.,”Душата - горе!” - 2020 г. Стиховете й са преведени на руски, италиански, сръбски, английски, португалски, арменски, полски, испански и турски. Автор на книгата с публицистика, есеистика и литературна критика “Ранени от Словото”- 2013 г. Литературни награди - Национален поетичен конкурс в Благоевград - 1993, конкурс на радио “Веселина” - 2004, областен конкурс за поезия - Димитровград - 2006, конкурс за книги на местни автори в рамките на „Южна пролет” - 2008 - награда на КДК - Хасково, Национален поетичен конкурс - Сливен - 2010, „Сребърно перо на Русия” за проза - 2011 в международния литературен конкурс „Златно перо на Русия” на Руската федерация, награда на националния поетичен събор “Доброслов’12″, награда на националния конкурс за религиозна поезия „Под манастирската лоза”, награди за стихотворение, есе и разказ на международния конкурс „Небесни меридиани”- 2018, отличие за разказ на националния конкурс „Албена” - 2019. Носител на Златен медал „М. Ю. Лермонтов” от Московската организация на Съюза на Писателите на Русия. Член на Съюза на българските писатели. Член на Славянска литературна и артистична академия.
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..