Срещата ни с Рамела Бохосян се случва ден преди поетесата да представи друг творец - Мина Карагьозова и нейната книга „Екстаз“. Разговаряме за таланта и новите форми на общуване с публиката, за стойностите на изкуството във времето.
"В „Екстаз” всичко е истинско. И болката. И светлината след нея. Всичко. В „Екстаз” няма място за мними приятелства, за маски, напердашени от фотошоп, за криеници (зад чужд профил), за сълзливи пожелания, за „ох, че гениално!” и „ах, колко си талантлива!” (Facebook прелива от легион подобни „генийчета” и талантливци). Мина Карагьозова е толкова драстично искрена, че реже като с бръснач. Думите й са обикновените наши думи, но изпод перото й излизат наистина режещо остри. Как става така? Неизвестно. Някаква алхимия вътре в словото се извършва, която го преобразява. Тя идва от човека, който пише." казва редакторът на книгата, д-р Елена Алекова
Мина Борисова Карагьозова е родена на 21.11.1955 г. в Хасково, България. Завършила е Пловдивски университет “Паисий Хилендарски” със специалности “Руска филология” и ” Английски език и литература”. Автор на поетичните книги: “Постоянно местожителство - ада” - 1992 г., “Струна над бездната” - 1998 г., “Танц” - 2007 г.,”Душата - горе!” - 2020 г. Стиховете й са преведени на руски, италиански, сръбски, английски, португалски, арменски, полски, испански и турски. Автор на книгата с публицистика, есеистика и литературна критика “Ранени от Словото”- 2013 г. Литературни награди - Национален поетичен конкурс в Благоевград - 1993, конкурс на радио “Веселина” - 2004, областен конкурс за поезия - Димитровград - 2006, конкурс за книги на местни автори в рамките на „Южна пролет” - 2008 - награда на КДК - Хасково, Национален поетичен конкурс - Сливен - 2010, „Сребърно перо на Русия” за проза - 2011 в международния литературен конкурс „Златно перо на Русия” на Руската федерация, награда на националния поетичен събор “Доброслов’12″, награда на националния конкурс за религиозна поезия „Под манастирската лоза”, награди за стихотворение, есе и разказ на международния конкурс „Небесни меридиани”- 2018, отличие за разказ на националния конкурс „Албена” - 2019. Носител на Златен медал „М. Ю. Лермонтов” от Московската организация на Съюза на Писателите на Русия. Член на Съюза на българските писатели. Член на Славянска литературна и артистична академия.
Художникът Йордан Кисьов представя изложбата "Вълната" в новата пловдивска галерия "НестандАрт". Авторът е известен на българската и международната художествена сцена със своята мащабна живопис, представена чрез инсталации и неконвенционални визуални форми. Завършил е художествената гимназия в София в класа на Димитър Арнаудов, а по-късно и..
Казват, че мозайките са артистичните предизвикателстваq пред които е изправено обществото на прехода между езичеството и християнството. А България е сред страните с най-много мозайки. Какво означава това? Тази събота отговорите са в разговора на Людмила Сугарева с проф. Славик Табаков, разкодирал секретния език на мозайките, който разказва и..
Награди "Пловдив" ще бъдат връчени на тържествена церемония на 23 май в Дламатичния театър. Ето кои са номинациите: Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ Красимир Димовски - За романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, издателска къща „Хермес“ Антон Баев - За книгата „Татко“, издателство „Коала прес“ Станислава..
Концерт под надслов "Великденска светлина през Светлата седмица" ще изнесе тази вечер Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив в Католическата църква "Свети Дух" ж.р. „Тракия“. Събитието се провежда под патронажа на заместник-кмета по спорт и младежки дейности Николай Бухалов и е част от културния календар на града...
Премиера на стихосбирката на Розалия Александрова „Усещане за цялост“ ще се състои тази вечер в читалище „Възраждане“. „В тази книга няма да срещнете маниерност, изненадващи поанти и опит за преобръщане на представи. Посоката е само напред, по най-прекия път към сърцето и душата, и нагоре с благодарност и любов към Твореца. Такива книги не се четат..