Според адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право, издаването на фалшиви сертификати за ваксинация срещу Ковид -19 е сериозен проблем у нас. В програма "Точно днес" тя коментира казуса и изтъкна три основни причини, поради които властите трябва да вземат мерки.
"На първо място не само се извършва престъпление, свързано с издаване на документ с невярно съдържание т.е удостоверява се един факт, който не се е случил, а пациентът от своя страна използва този документ в случаите, когато се преминава границата или при други обстоятелства. Наред с това обаче, се изкривява и статистиката. Хора, които в действителност не са ваксинирани, а на практика са регистрирани като такива и ако те се разболеят, бъдат хоспитализирани или пък най-лошото починат, те влизат в графата ваксинирани хоспитализирани или починали. Като трети много неприятен ефект от издаването на тези фалшиви сертификати е обстоятелството, че все повече държави имат основанието да се съмняват в издаваните в България ваксинационни сертификати и все по-често виждаме, че специално към българите се въвеждат и допълнителни изисквания например извършване и на тест към сертификата" , коментира юристът.
По думите й, ако здравните власти продължават да бездействат във връзка с откриването на подобни лоши практики, прокуратурата също продължава да бездейства, това ще рефлектира върху всички в страната, които съвсем добросъвестно и социално отговорно са се ваксинирали и не могат да използват сертификатите си в чужбина поради възникнали съмнения.
Тя изтъкна, че по този начин не само се манипулира статистиката, но и „се създава още по-голям риск за общественото здраве чрез подобни престъпни практики“.
„Когато прекалено много тежко болни ваксинирани хора постъпват в болници и умират, може да се проследи, има такава възможност – къде са издадени техните сертификати, кога са поставени тези ваксини“, каза още адвокат Шаркова.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..