Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: ПУ прави екомониторинг на Странджа

Пловдивският университет влиза в трансгранично екосътрудничество чрез нов Център за съвместен мониторинг на околната среда и екосистемите в защитени територии. Той ще бъде изграден по проекта „BSB ECO MONITORING“, финансиран от Европейския съюз чрез Съвместната оперативна програма „Черноморски басейн 2014-2020“.
Центърът е разположен в град Ахтопол, в сграда собственост на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, която е предоставена за ползване на водещата организация по проекта - Асоциацията за култура, технологии, образование и развитие - Пловдивски университет - Странджа (AКТОРПУС).
„Проектът, който е с краткото заглавие екомониторинг, на страните от Черноморския басейн – партньорите Грузия, Армения и Румъния, се финансира по програма „Черно море“ и има точно тази цел – да подпомага екопроекти на страните от Черноморския регион. Този проект конкретно цели да се използват съвременни технически средства, за да се правят определени изследвания и наблюдения върху територии на природен парк „Странджа“ – заяви ръководителят на проекта проф. д-р Невена Милева от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Общото финансиране на проекта е за 1 млн. евро, от които половината са изграждане на физическата структура на трансграничния център, а останалата част е за работата на изследователите.
Центърът за мониторинг е разположен в сградата на Пловдивския университет в Ахтопол и ще даде възможност за практическа реализация в Природен парк Странджа на студенти и преподаватели – поясни проф. Милева:
Техническата страна на проекта е изключително сериозна, като се използват най-модерните технологични методи – подчерта проф. Милева.
„Ние по този проект правим изследвания с помощта на дронове – последна дума на техниката, те имат така наречените мултиспектрални камери – можем да кажем – висшия пилотаж в това отношение. Даже в момента колеги с два дрона работят на територията на Ахтопол“ – каза проф. Милева.
Експерти, изследователи и студенти по екология чрез този център ще получат достъп до по-добри условия за развитие на по-високи професионални и практически умения на терен.
„Студентите на практика ще получат възможност да имат своите семестри и да работят там по своите научни изследвания и след като завършат, много от тях остават докторанти при нас“ – изтъкна проф. Милева, като заключи, че такъв екомониторинг е изключително необходим.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28