Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: ПУ прави екомониторинг на Странджа

Пловдивският университет влиза в трансгранично екосътрудничество чрез нов Център за съвместен мониторинг на околната среда и екосистемите в защитени територии. Той ще бъде изграден по проекта „BSB ECO MONITORING“, финансиран от Европейския съюз чрез Съвместната оперативна програма „Черноморски басейн 2014-2020“.
Центърът е разположен в град Ахтопол, в сграда собственост на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, която е предоставена за ползване на водещата организация по проекта - Асоциацията за култура, технологии, образование и развитие - Пловдивски университет - Странджа (AКТОРПУС).
„Проектът, който е с краткото заглавие екомониторинг, на страните от Черноморския басейн – партньорите Грузия, Армения и Румъния, се финансира по програма „Черно море“ и има точно тази цел – да подпомага екопроекти на страните от Черноморския регион. Този проект конкретно цели да се използват съвременни технически средства, за да се правят определени изследвания и наблюдения върху територии на природен парк „Странджа“ – заяви ръководителят на проекта проф. д-р Невена Милева от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Общото финансиране на проекта е за 1 млн. евро, от които половината са изграждане на физическата структура на трансграничния център, а останалата част е за работата на изследователите.
Центърът за мониторинг е разположен в сградата на Пловдивския университет в Ахтопол и ще даде възможност за практическа реализация в Природен парк Странджа на студенти и преподаватели – поясни проф. Милева:
Техническата страна на проекта е изключително сериозна, като се използват най-модерните технологични методи – подчерта проф. Милева.
„Ние по този проект правим изследвания с помощта на дронове – последна дума на техниката, те имат така наречените мултиспектрални камери – можем да кажем – висшия пилотаж в това отношение. Даже в момента колеги с два дрона работят на територията на Ахтопол“ – каза проф. Милева.
Експерти, изследователи и студенти по екология чрез този център ще получат достъп до по-добри условия за развитие на по-високи професионални и практически умения на терен.
„Студентите на практика ще получат възможност да имат своите семестри и да работят там по своите научни изследвания и след като завършат, много от тях остават докторанти при нас“ – изтъкна проф. Милева, като заключи, че такъв екомониторинг е изключително необходим.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34