Сигурен съм, че един отговорно менажиран преход към Зелена икономика може да направи от България силно развита и просперираща държава. Това заяви онлайн в своето емоционално приветствие президентът на България (1997-2002 г.) Петър Стоянов при откриването на първата по рода си у нас международна конференция „Икономически, регионални и социални предизвикателства в прехода към Зелена икономика“. Тя се проведе днес едновременно присъствено - в Епископската базилика на Филипопол, и в онлайн формат. Организатор на конференцията е катедрата „Икономически науки“ към Факултета по икономически и социални науки на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ със съдействието на Община Пловдив.
„Преходът към зелена икономика не е просто поредната рутинна инициатива на политици и учени, а една от най-важните мисии, пред които е изправено човечеството. Зеленият преход е мисия, чиято важност категорично не се осъзнава от повечето жители на нашата планета. И това я прави истинско предизвикателство и за учени, и за политици, и за интелектуалци, за представителите на гражданското общество и медиите. Участниците в конференцията сте част от тези усилия и съм сигурен, че ще бъдат ползотворни“, каза Петър Стоянов.
В своето онлайн обръщение евродепутатът Радан Кънев приветства организаторите за първия по рода си форум у нас и подчерта, че конференцията е във верния формат надебатите по темата, които тепърва предстоят. Той акцентира факта, че отговорността за т. нар. Зелена сделка е на всяко отделно общество, на всяка една страна-членка на ЕС. „Необходимо е да очертаем собствена стратегия, за да бъде преходът от полза за нас, а не тежест. Ние трябва да не се отказваме от технологичното си развитие и успоредно с това да се справим със заплахата то да унищожи света, в който живеем. Това е тясната пътека, по която трябва да вървим. А не да се върнем назад и да отречем прогреса, не и да се потопим в него в такава степен, че той да застраши съществуването ни, защото такъв риск видимо има. Решението е да го направим заедно – точно като хора на науката, които могат да дадат верните отговори, като хора на политиката, които да ги приложат, дори когато е трудно да намерим пътя напред“, каза Радан Кънев.
„Разговорът за Зелена икономика, Зелен преход, екотехнологии днес е повече от актуален, оказва се – и животоопределящ и животоспасяващ“, каза в словото си при откриването на международната конференция заместник-ректорът на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ проф. Антон Илиев. Той изтъкна, че сред достойнствата на академичния форум са не само научната проблематика и участието на изтъкнати учени и експерти, доказани професионалисти от различни области на икономиката, строителството, енергетиката, регионалното развитие, но и интересът от страна на представители на Европейския парламент и на Европейската комисия. „Надяваме се, че те ще станат поддръжници на родените в дискусиите идеи“, каза проф. Антон Илиев.
Приветствие към участници и организатори отправи и кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров. С онлайн обръщение в откриването на конференцията се включи също директорът на дирекция „Чиста планета“ към Европейската комисия Розалинде Ван Дер Влис. В отделните панели на академичното събитие участваха представители на научната мисъл и бизнеса от Великобритания, Южна Корея, Русия и други страни. Дискутираха се идеи как българската икономика да се справи с прехода и да се възползва от възможностите, които той предоставя.
Над 30 доклада бяха представени от лектори, сред които световни учени в областта на промените в климата: оксфордският професор Джеймс Никсън, професор Крис де Нюбърг от университета в Маастрихт, двама професори от Финансовия университет при правителството на Руската федерация, доктор Стефка Славова, директор в Световната банка, и други. От българска страна вземаха участие учени от БАН, УНСС, Югозападен университет, ПУ, УАСГ, Минно-геоложкия университет и други висши училища.
Един от основните панели, който се организира със съдействието на Тракия икономическа зона, бе посветен на секторните ефекти на Зеления пакт върху важни отрасли на икономиката – минната индустрия, енергетиката, строителството, туризма и други.
Рисковете и възможностите пред финансовия сектор и натискът върху бюджета бяха друг акцент в събитието. Регионалните дисбаланси и социалната цена на прехода, новите зелени работни места и пазарът на труда в условията на зелен преход бяха дискутирани с участието на проф. Йордан Хростосков – бивш вицепремиер, и проф. Георги Шопов – бивш зам.министър на труда, както и представители на синдикатите и работодателите.
На 12 декември честваме Свети Спиридон Чудотворец. Той е един от великите светии и чудотворци от 4 век. Роден е на остров Кипър по време на царуването на Константин Велики. Светецът е съвременник на свети Николай Мирликийски. В България Свети Спиридон се тачи като закрилник на занаятчиите – обущари, тухлари, грънчари, бакърджии и др. Разпространено..
Тържествената промоция на абсолвентите от випуск 2024 на Аграрния университет - Пловдив ще се проведе от 10:30 часа. Дипломи ще получат 653 възпитаници на вуз-а. От тях 373 успешно са завършили образователно-квалификационна степен „бакалавър“ и 280 – степен „магистър“. Средният успех от следването на бакалаврите от всички 17 специалности,..
Годишният благотворителен бал "Нощ на ангелите" ще подкрепи млада майка, нуждаеща се спешно от средства за операция. Балът ще се проведе тази вечер от 19 часа в Plovdiv Event Center. Мотото на вечерта е "Заедно за Мария" като в подкрепа на каузата ще бъдат дарени 100% от средствата, събрани от продажбата на поканите и от артикулите на място...
Община „Марица“ няма да вдига местните данъци за следващата година. Това съобщи кметът на общината Димитър Иванов. С 30% обаче се увеличава такса „Битови отпадъци“ заради недостига на средства в размер на близо 700 000 лева за събиране, извозване и депониране на боклука на депата в Шишманци и Цалапица. С близо 600 000 лева се увеличава..
ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен на 1 януари 2025 година! Това стана ясно от срещата на областния управител на Смолян Захари Сираков с гръцкия му колега Христодулос Топсидис, който е областен управител на Регион Източна Македония и Тракия. До края на годината отсечката от Димарио до границата с България ще бъде напълно готова и от 1..