"Нужни са години подготовка и опит за реализирането на донорска ситуация“, това каза д-р Костадин Чифлигаров, ръководител на донорската програма при УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив, по случай успешно извършените четири трансплантации в София.
Припомняме, че донор стана 28-годишен мъж от Пловдив, изпаднал в мозъчна смърт. Въпреки тежката загубата близките на младия мъж вземат благородното решение да дарят органите му и дават шанс за живот на други хора.
В три болници в София успяха да извършат успешни две бъбречни трансплантации и една чернодробна, а едно сърце беше присъдено на млад мъж.
Въпреки натрупаните години опит, д-р Чифлигаров споделя, че разговорът със семейството на починалите е най-трудната част от изпълнението на донорска ситуация.
„Разговорът с роднините е нещо, което не мога да преодолея и до момента. Това е една тежка емоционална натовареност за мен и всички останали координатори в страната. Вместо да коментираме оздравяването и възстановяването на пациента, ние се изправяме пред тях и им споделяме, че са загубили свой близък“, каза д-р Чифлигаров.
Той сподели, че при разговора на екипа с роднините на починалия млад мъж от Пловдив, те са били готови да реализират донорството веднага.
„Те използваха думи, които залегнаха дълбоко в душата ми от това, че ще можем да спасим детето на някоя майка. Това са думи, които все още ехтят в съзнанието ми, което говори за високия морален кодекс на това семейство“, каза координаторът на донорската програма при УМБАЛ „Св. Георги“.
„За съжаление обаче ние като общество все още не приемаме донорството като един нормален акт, като една нормална и осъзната реакция в такъв момент“, допълни още той.
Д-р Чифлигаров сподели, че голяма част от отказите са без ясна причина.
„Трудно е да изградиш ясна концепция за това как трябва да се подходи към тази ситуация, когато обществото все още не е готово да го приеме“, каза Чифлигаров.
Тази година донорските ситуации са 4, като от тях реализирани са 3, каза още докторът, а нуждаещите се, официално регистрирани са над 1200 души.
Цялото интервю с д-р Костадин Чифлигаров слушайте в звуковия файл.
Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..
Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето" ще представи информация за бъдещето на зоологическата градина и с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..
Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..
МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата. Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..
Борис Петров е старши учител по английски език в Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..