"Нужни са години подготовка и опит за реализирането на донорска ситуация“, това каза д-р Костадин Чифлигаров, ръководител на донорската програма при УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив, по случай успешно извършените четири трансплантации в София.
Припомняме, че донор стана 28-годишен мъж от Пловдив, изпаднал в мозъчна смърт. Въпреки тежката загубата близките на младия мъж вземат благородното решение да дарят органите му и дават шанс за живот на други хора.
В три болници в София успяха да извършат успешни две бъбречни трансплантации и една чернодробна, а едно сърце беше присъдено на млад мъж.
Въпреки натрупаните години опит, д-р Чифлигаров споделя, че разговорът със семейството на починалите е най-трудната част от изпълнението на донорска ситуация.
„Разговорът с роднините е нещо, което не мога да преодолея и до момента. Това е една тежка емоционална натовареност за мен и всички останали координатори в страната. Вместо да коментираме оздравяването и възстановяването на пациента, ние се изправяме пред тях и им споделяме, че са загубили свой близък“, каза д-р Чифлигаров.
Той сподели, че при разговора на екипа с роднините на починалия млад мъж от Пловдив, те са били готови да реализират донорството веднага.
„Те използваха думи, които залегнаха дълбоко в душата ми от това, че ще можем да спасим детето на някоя майка. Това са думи, които все още ехтят в съзнанието ми, което говори за високия морален кодекс на това семейство“, каза координаторът на донорската програма при УМБАЛ „Св. Георги“.
„За съжаление обаче ние като общество все още не приемаме донорството като един нормален акт, като една нормална и осъзната реакция в такъв момент“, допълни още той.
Д-р Чифлигаров сподели, че голяма част от отказите са без ясна причина.
„Трудно е да изградиш ясна концепция за това как трябва да се подходи към тази ситуация, когато обществото все още не е готово да го приеме“, каза Чифлигаров.
Тази година донорските ситуации са 4, като от тях реализирани са 3, каза още докторът, а нуждаещите се, официално регистрирани са над 1200 души.
Цялото интервю с д-р Костадин Чифлигаров слушайте в звуковия файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..