Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществото все още не приема донорството

"Нужни са години подготовка и опит за реализирането на донорска ситуация“, това каза д-р Костадин Чифлигаров, ръководител на донорската програма при УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив, по случай успешно извършените четири трансплантации в София.

Припомняме, че донор стана 28-годишен мъж от Пловдив, изпаднал в мозъчна смърт. Въпреки тежката загубата близките на младия мъж вземат благородното решение да дарят органите му и дават шанс за живот на други хора.

В три болници в София успяха да извършат успешни две бъбречни трансплантации и една чернодробна, а едно сърце беше присъдено на млад мъж. 

Въпреки натрупаните години опит, д-р Чифлигаров споделя, че разговорът със семейството на починалите е най-трудната част от изпълнението на донорска ситуация.

„Разговорът с роднините е нещо, което не мога да преодолея и до момента. Това е една тежка емоционална натовареност за мен и всички останали координатори в страната. Вместо да коментираме оздравяването и възстановяването на пациента, ние се изправяме пред тях и им споделяме, че са загубили свой близък“, каза д-р Чифлигаров.

Той сподели, че при разговора на екипа с роднините на починалия млад мъж от Пловдив, те са били готови да реализират донорството веднага.

„Те използваха думи, които залегнаха дълбоко в душата ми от това, че ще можем да спасим детето на някоя майка. Това са думи, които все още ехтят в съзнанието ми, което говори за високия морален кодекс на това семейство“, каза координаторът на донорската програма при УМБАЛ „Св. Георги“.

„За съжаление обаче ние като общество все още не приемаме донорството като един нормален акт, като една нормална и осъзната реакция в такъв момент“, допълни още той.

Д-р Чифлигаров сподели, че голяма част от отказите са без ясна причина.

„Трудно е да изградиш ясна концепция за това как трябва да се подходи към тази ситуация, когато обществото все още не е готово да го приеме“, каза Чифлигаров.

Тази година донорските ситуации са 4, като от тях реализирани са 3, каза още докторът, а нуждаещите се, официално регистрирани са над 1200 души.

 Цялото интервю с д-р Костадин Чифлигаров слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лоша миризма заради липсваща канализация тормози хората в Брезово

Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма.  Според Добревски преди..

обновено на 16.07.25 в 19:22

ВиК бори сушата в Брестовица... с мониторинг

Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..

публикувано на 16.07.25 в 16:19
Георги Киряков

Протестите срещу прокурорския произвол са за правова държава

Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков.  Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..

публикувано на 16.07.25 в 10:29

2700 заявления за помощ за отопление са подадени в Пловдив

Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...

публикувано на 16.07.25 в 09:08

Таксите за платено висше образование ще се намалят до 40%

Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите.  Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..

публикувано на 16.07.25 в 08:59