„Седмица на мозайките в Пловдив 2021“ започва днес.
Проявата е пилотен проект на Фондация „Балканско наследство“, който има за цел да популяризира мозайките и да привлече общественото внимание към тяхното запазване, бъдеще и въздействие. Чрез създаването на тур на мозайките ще бъдат представени два различни сегмента от мозаечното наследство на града – древните подови мозайки от Филипопол (3 - 4 век сл. Хр.), чийто брой се е увеличил значително след откриването и консервацията на мозаечните подове на Епископска базилика (2015-2020 г.) и модерните фасадни мозайки на Пловдив, изпълнени през 70-те и 80-те години на миналия век, предимно по фасадите на обществени сгради.
Новосъздаденият тур на мозайките ще бъде представен на интернет страница, предлагаща основна текстова и визуална информация за мозайките, онлайн карта и упътвания до всеки от 12-те обекта. Сред тях са мозайките от Малката базилика, Епископската базилика на Филипопол, Антична жилищна сграда "Ейрене" и Регионален археологически музей Пловдив, а също така фасадни мозайки от Георги Божилов-Слона, Йоан Левиев и архитект Владимир Рангелов, Вълчан Петров, Христо Стефанов и Валентин Старчев, Трифон Неделчев, Маргарита Томова и Сашо Балдев.
Турът на мозайките ще бъде представен на пловдивчани и гостите на града чрез изложба на открито посредством винилови панели с визуално и текстово съдържение на български и английски.
Изложбата ще бъде открита на 4 октомври (понеделник) от 17:00 ч. и ще продължи до 24 октомври 2021 г.
Историята, техниката и технологията на мозайките ще бъдат предмет на публична лекция в Епископската базилика на Филипопол на 4 октомври (понеделник), 18.00 - 20.00 ч.; като лекцията ще открие Седмицата на мозайката в Пловдив.
Повече за инициативата може да чуете от интервюта с Иван Василев, председател на фондация "Балканско наследство".Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..