Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ключът за президентския вот е в партийните периферии

"За никого не е тайна, че партийната система е в период на трансформация и изживява криза на легитимността от гледна точка на това, да осъществява функцията на представителство в една парламентарна демокрация". Това заяви политологът  от Изследователски център „Тренд“ Анастас Стефанов.

По думите му, сега се намираме  в период на перманентни избори и невъзможност за произвеждане на стабилност в управлението, но и преди безпрецедентна кампания, в която ще има едновременно избори за президент на Републиката и състезание сред партиите за влизане в Парламента. Затова партиите ще се стараят да разделят двете писти. От една страна, да набавят легитимност по отношение на мажоритарните си  кандидати чрез  инициативните комитети, а от друга, да лансират политическата си визия в състезанието за парламентарен вот. 

Стефанов  коментира, че името на Лозан Панов е споменавано през последната година като кандидатура в демократичната общност. 

"Тя не е нелетитимна и непозната сред електората на Демократична България.  От друга страна, за партиите, разполагащи с ограничен ресурс за набиране на допълнителна легитимност, е от изключителна важност да привличат и електорални периферии чрез кандидатите, които са подкрепени от инициативни комитет. Ключът в президентските избори през последните години винаги е бил в електоралните периферии, а не в партийните ядра". 

Стефанов предположи, че с лансирането на двете силни кандидатури  - на проф. Герджиков и на Лозан Панов, битката става интересна, защото досега  с единствената кандидатура на Румен Радев е изглеждала безалтернативна.

"Интрига има. Под въпрос е доколоко електоратите, заявили подкрепа за втори мандат на Румен Радев, ще се окажат партийно дисциплинирани. Това е огромно неизвестно и трябва да си даваме сметка, че зад формации като ИТН и  "Продължаваме промяната" около Петков и Василев ще има механичен вот директно за президента Румен Радев. Трябва да си даваме сметка, че зад тези формации стои електорат,  който често е склонен да преосмисля своите политически решения и избори и това прави непредсказуем хода на изборите и ни  отвежда към предположението за балотаж."

Стефанов бе категоричен, че ако кампанията бъде с повишен политически заряд, като стимулиране на политизацията на  обществото, а не като компромати и поляризация,  сега се налага партиите да направят по-голям напън, за да привлекат тези електорални периферии, които са много по-претенциозни за мобилизиране.

Партиите набират сили, електоралните им редици изглеждат доста мобилизирани.

"Позитивната кампания е плод на политически традиции, затова съм по-склонен да мисля, че  кампанията ще бъде по-скоро със смесен характер".

Интервюто - от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58