„Ако вирусът не беше мутирал и не беше станал доста по-агресивен, може би досега щяхме да сме преборили проблема. Случаите на Делта варианта все още са твърде много и се повишават. Предвид факта обаче, че в западноевропейските страни случаите започнаха месец преди нас да се повишават, а ние си живеехме спокойно с малък брой случаи, сега те вече започват да излизат към зелената зона. Т.е. може да се очаква и при нас до месец да се успокоят нещата“. Това коментира проф. Ива Христова – директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
По думите й, вирусът действа, докато намери възприемчиви индивиди. Предвид малката бройка на ваксинирани при нас, голяма част от хората вече са го изкарали и погледнато еволюционно, имунитетът на едните и на другите се наслагва.
„Това е доста по-слабо възприемчива заразата популация, но не напълно защитена – нито сред преболедувалите, нито сред ваксинираните“.
Над 90% от хоспитализираните са без ваксина, а още по-висок е процентът на неваксинираните при тежките усложнения. „Ваксината предпазва от хоспитализация и от тежко протичане и всеки има глава на раменете си да вижда какво се случва. Единственото, което имаме за масова профилактика е ваксинирането“.
Много научни изследвания досега са показали, че за делта варианта ефективността на ваксините е с няколко процента по-ниска. Ако с РНК-ваксините защитата е 94%, срещу Делта варианта е 88%, което е много висока степен на защита към наличните у нас и доминиращи варианти.
„Ако получат обаче широко разпространение и други варианти на Ковид-19, фирмите са готови да сменят лесно и бързо конструкта, защото ваксината е същата“.
Ваксините срещу Ковид и срещу грип не си взаимодействат рисково, но времето на поставянето им трябва да е през 14 дни. „Всяко вирусно състояние срива имунитета и го прави по-податлив на всякакви бактериални и вирусни инфекции след това“.
Въпреки че бързите тестове със слюнка не са особено точни, те допринасят за бързото откриване на заразата и предприемането на мерки срещу нея, така че не трябва да бъдат пренебрегвани.
Проф. Христова изрази предположение, че до две седмици ще достигнем пика на четвъртата вълна на Ковид кризата.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..