Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клетъчният имунитет може да е наличен и без антитела

Делта вариантът на Ковид-19 е по-тежък, по-заразен и носи по-лоши увреждания

Снимка: стоп кадър - Нова

В програма "Точно днес" - разговор с д-р Чавдар Ботев, хематолог и съучредител на сдружението "Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма" за  ваксините, кампанията за постигане на малко по-висок процент ваксинирани, както и за дифузното разпространение на вируса, за децата и лечението на инфекцията.

Д-р Ботев започна с анализ за това, че абсолютно всички ще преболедуваме от този вирус. "Въпросът е как ще преминем, има две възможности, едната е да се срещнем чисти, без ваксина и съответно, това означва, че за хората над 80 години, смъртността ще е над 15% , а за всички останали - 1,32%. Другата възможност е да се ваксинираме, и съответно смъртността намалява значително", посочи д-р Ботев. Той уточни, че това, че си ваксиниран, не означава, че няма да пренасасяш заразата, и няма да се разболееш. 

"За хората над 60 години в САЩ се въвежда трета бустерна зона, защото не са защитени", посочи хематологът. Той изрази опасения, че с началото на учебната година ще се повиши заболеваемостта сред деца и младежи. Много млади хора ще бъдат заразени, това са контактни, цели класове са заразени, защото в сравнение с предишните варианти сега количеството вирус е 3000 пъти повече, маските не пазят сега така добре", допълни д-р Чавдар Ботев. Той уточни, че се налага ограничаване, защото този вирус е много заразен и пикът ще е максимално висок. 

Според д-р Ботев: "Трябва да се има предвид, че тези прогнози, са на фона на 50% защита на населението ни към вируса. Моят апел е да помислим сериозно за здравето на нашите близки, защото като се ваксинираме пазим родителите си. До шест месеца след преболедуване, не е добре да се ваксинираме, сочат проучванията. Според мен трябва да се направи само т.нар. бустерна доза за всички преболедували, не три ваксини за всеки минал през вируса. За децата, е важно да се знае, че те имат по-малко рецептори и при тях вирусът влиза  в клетките по-трудно, но тази вълна ще засегне много повече млади хора. Моят съвет е да се избягва да се дават антибиотици през първите седем дни. Това, че има температура, не означава веднага, че трябва да се дадат антибиотици. Температурата върви така, че между 9 и 12 ден на болестта, има скок, който продължава три дни, но това не е бактериална температура, а това е имунологична температура. Важна е пронинг позата, да се лежи на една страна, или да застане на колене, и така, че да има дренаж, това е нещо, което сваля температурата. 

Всеки трябва да има оксиметър, при сатурация под 92 човек трябва да мине на кислород. Може и у дома да останат пациентите, това е заболяване което позволява това, като се прави вкъщи терапия с кислород по препоръка на лекар. Ивермектинът се проучва и в скоро време ще имаме много данни и ще се доказва, че намалява вируса."

Ваксинационната кампания и българите: "Начинът на представяне на кампанията не бе правилен. В началото говорехме, че като постигнем 70% ваксинационно ниво, съответно няма да боледуваме. Това, което се видя в Израел бе, че масово започнаха да боледуват при пълно ваксиниране. Трябва подходът да е по друг начин, ваксината дава леко преболедуване и хората оживяват. Българинът е скептичен, но е важно да сме обективни."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма причина тока да се спонсорира от държавата

Няма причина тока да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във финансова..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37