Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клетъчният имунитет може да е наличен и без антитела

Делта вариантът на Ковид-19 е по-тежък, по-заразен и носи по-лоши увреждания

Снимка: стоп кадър - Нова

В програма "Точно днес" - разговор с д-р Чавдар Ботев, хематолог и съучредител на сдружението "Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма" за  ваксините, кампанията за постигане на малко по-висок процент ваксинирани, както и за дифузното разпространение на вируса, за децата и лечението на инфекцията.

Д-р Ботев започна с анализ за това, че абсолютно всички ще преболедуваме от този вирус. "Въпросът е как ще преминем, има две възможности, едната е да се срещнем чисти, без ваксина и съответно, това означва, че за хората над 80 години, смъртността ще е над 15% , а за всички останали - 1,32%. Другата възможност е да се ваксинираме, и съответно смъртността намалява значително", посочи д-р Ботев. Той уточни, че това, че си ваксиниран, не означава, че няма да пренасасяш заразата, и няма да се разболееш. 

"За хората над 60 години в САЩ се въвежда трета бустерна зона, защото не са защитени", посочи хематологът. Той изрази опасения, че с началото на учебната година ще се повиши заболеваемостта сред деца и младежи. Много млади хора ще бъдат заразени, това са контактни, цели класове са заразени, защото в сравнение с предишните варианти сега количеството вирус е 3000 пъти повече, маските не пазят сега така добре", допълни д-р Чавдар Ботев. Той уточни, че се налага ограничаване, защото този вирус е много заразен и пикът ще е максимално висок. 

Според д-р Ботев: "Трябва да се има предвид, че тези прогнози, са на фона на 50% защита на населението ни към вируса. Моят апел е да помислим сериозно за здравето на нашите близки, защото като се ваксинираме пазим родителите си. До шест месеца след преболедуване, не е добре да се ваксинираме, сочат проучванията. Според мен трябва да се направи само т.нар. бустерна доза за всички преболедували, не три ваксини за всеки минал през вируса. За децата, е важно да се знае, че те имат по-малко рецептори и при тях вирусът влиза  в клетките по-трудно, но тази вълна ще засегне много повече млади хора. Моят съвет е да се избягва да се дават антибиотици през първите седем дни. Това, че има температура, не означава веднага, че трябва да се дадат антибиотици. Температурата върви така, че между 9 и 12 ден на болестта, има скок, който продължава три дни, но това не е бактериална температура, а това е имунологична температура. Важна е пронинг позата, да се лежи на една страна, или да застане на колене, и така, че да има дренаж, това е нещо, което сваля температурата. 

Всеки трябва да има оксиметър, при сатурация под 92 човек трябва да мине на кислород. Може и у дома да останат пациентите, това е заболяване което позволява това, като се прави вкъщи терапия с кислород по препоръка на лекар. Ивермектинът се проучва и в скоро време ще имаме много данни и ще се доказва, че намалява вируса."

Ваксинационната кампания и българите: "Начинът на представяне на кампанията не бе правилен. В началото говорехме, че като постигнем 70% ваксинационно ниво, съответно няма да боледуваме. Това, което се видя в Израел бе, че масово започнаха да боледуват при пълно ваксиниране. Трябва подходът да е по друг начин, ваксината дава леко преболедуване и хората оживяват. Българинът е скептичен, но е важно да сме обективни."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46