Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недоверието към властта рефлектира и върху ваксините

България е лидер сред държавите по нисък дял на хората, които са се ваксинирали или са декларирали, че ще се ваксинират. В това отношение ние сме в една група с Румъния и Русия, но дори те са преди нас. Това заяви в предаването „Точно днес“ проф. Иван Чалъков, ръководител на катедра „Приложна и институционална социология“ в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Във висшето учебно заведение днес и утре се провежда кръгла маса на тема „Предизвикателства пред отношенията между наука и публика“.

Още преди в света да се появи КОВИД-19, антиваксърските нагласи у нас бяха много силни. Над 60 % от интервюираните са декларирали, че се страхуват да се имунизират със задължителни ваксини децата си, като вярваха повече на конспиративни теории, отколкото на науката, показва проучване на учените от Катедра „Приложна и институционална социология.

„Българското население от десетилетия има недоверие към органите на властта. Националната държава е тясно свързана с науката. В този смисъл – отношението към ваксините до някаква степен е сходно с това към съдебната система. Населението не вярва в науката, в това, което ни говорят от Министерството на здравеопазването. Още повече, самите учени не вярват на своята наука, знаейки за свои корумпирани колеги в големите фармацевтични компании. Тоест – дълбоко недоверие в органите на властта и свързани с нея експерти, се подхранват и от разломите сред самите експерти“, подчерта професор Иван Чалъков.

Цялото интервю с професор Иван Чалъков можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50