Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танцов спектакъл СТАТУТ разказва историите на бежанци

Тази вечер премиерно за Пловдив, ще се състои съвременният танцов спектакъл СТАТУТ. Той разказва историите на бежанци, бягащи от война или режим, чрез движението в танца.

Спектакълът е по идея на пловдивчанката Мария Табакова. За него тя разказва, че се ражда след срещата й с бежанец, чиято история я мотивира да създаде и проекта СТАТУТ. 

Той е осъществен с подкрепата на Върховен комисариат на ООН за бежанците. В него са включени  движенчески ателиета, срещи и танцови занимания с бежанци, в помощ на тяхната интеграция у нас.

Танцовият спектакъл, който е част от проекта СТАТУТ, ще се играе за пръв път на пловдивска сцена на 8 октомври в Държавен куклен театър- Пловдив. 


Репортажът за идеята на проекта и неговот създаване чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Божана Апостолова отново гостува в „Алтер его”

Божана Апостолова отново гостува в „Алтер его” И тази събота в „Алтер его” ще излъчим интервю с поетесата Божана Апостолова .  Ще оставим сатирата на заден план, за да отворим повече пространство за поезията. В този смисъл приемете, че в това конкретно издание Краю Петровски, който е алтер егото на водещия Петър Краевски,..

обновено на 31.05.25 в 18:19

В "Срещите" за творчеството и божествената му същност

Аристотел го е казал: "Щастието е най-висшият стремеж на всички човешки същества." А за Бог какво е?  В тоя режим на разпад с видната дама на театрална работилница "Сфумато" проф. Маргарита Младенова решихме да поразсъждаваме дали Творецът- Бог е щастлив?  Слушайте, интересно е.

обновено на 31.05.25 в 10:11

„Блясъкът на Филипопол“ оживява на Източната порта

В Пловдив се открива фестивалът „Блясъкът на Филипопол“. Това е шестото издание на инициативата, която е на сдружението за исторически възстановки "Филипопол". Председателят на сдружението Красимир Джамбазов разказа, че в четири поредни уикенда ще се проведат събитията от фестивала за история, етнология, култура, занаяти, танци и изкуства в..

публикувано на 31.05.25 в 09:10

Музика, танци и кулинрни изкушения на фестивала „Био Брезово“

Обновеният площад на Брезово ще бъде официално открит днес с голямо празнично събитие. За втора поредна година ще се проведе Фестивалът на ароматите и вкусната храна „Био Брезово“. Денят започва със забавления за най-малките жители и гости на общината по случай 1 юни, а след това ще продължи с певчески и танцови изпълнения на самодейни състави от..

публикувано на 31.05.25 в 09:00

Великите европейци - Оскар Уайлд

„Името му означава Див, но поезията му е питомна” – това е една от най-гадните литературни критики, на която някога съм попадал. Публикувана е през 1881 година в британското хумористично списание „Пънч” като отзив за „Стихотворения”, първата поетична книга на Оскар Уайлд – великият ирландски парадоксалист, който наистина разбуни естетическите и сериозно..

публикувано на 30.05.25 в 16:23