Предметът „гражданско образование“, въведен за първи път през миналата учебна година в 12 клас, от тази вече се изучава от десетокласниците. Кои са горещите теми на ЕС, как да бъдат обяснени на учениците уроците на Европа в училище и извън класната стая – това е темата на дискусията, която ще се проведе в Голямата Епископска базилика. Учениците – „посланици на Европа“ от водещи учебни заведения в Пловдив, сред които Френската езикова гимназия, ЕГ „Иван Вазов“, Търговската гимназия и Техникума по електротехника и електроника се срещат с преподавателя – европеист в СУ „Климент Охридски“ проф. Ингрид Шикова.
"Уроците на Европа се преподават трудно по няколко причини. Ако се изнасят само лекции за ЕС, без да има истинска дискусия, различни мнения и преживяване на ЕС, децата скучаят. Ето защо ние от Катедра Европеистика на СУ "Св.св. Климент Охридски" подготвихме проект "Ресурсен център Европа" - иновативен подход към темите за ЕС в училище. Чрез него искаме да представим различни материали, които могат да се ползват от учителите както по актуални теми, така и интерактивно." Това уточни проф. Шикова.
Като интересен пример тя посочи създадената за целта ученическа пиеса "Обичам те, Европа!", като играейки и представяйки я пред своите съученици, младежите могат да научат интересни неща по темата "Европа". Предлагат се и истински казуси, свързани с ЕС от типа: "Що е шоколад", "Що е бира", "Историята за една студентка" и т.н. - истински казуси, преминали през европейски съд и от които учениците могат да разберат как се прилага законодателството на ЕС, системата от ценности и т.н., а не само да слушат сухи лекции.
По думите на проф. Шикова, слабостите на ЕС не трябва да бъдат премълчавани от хората, които обичат европейската идея пред учениците. Като една от тях тя посочи, че е съставен от твърде много разнородни държави и прилагането на едни и същи европейски политики за всички по един и същи начин, е практически невъзможно, като напр. "зелената сделка". Между държавите има разлики в държавите, в стандарта на живот, в начините на придобиване на енергия и т.н. "Това обаче не означава, че не трябва да следваме общите политики, но това трябва да става на различни скорости и по различен начин".
"Аз казвам на учениците "...Може да не харесвате ЕС, защото наистина има много слабости в него, но обичайте европейската идея! Това е идея за мир, идея как да живеем заедно".
Нека след смартфоните и "умните" домове и градове да имаме и смартинтеграция - диференцирана, в зависимост от възможностите на страните и оттук - ясна стратегия накъде отива ЕС".
Чуйте повече от звуковия файл:
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..