Вратите и изходът – това са темите-метафори на най-новата изложба на Атанас Хранов в Пловдив.
Този следобед тя ще потопи Галерия „Етерна“ в магичния му свят, в който са поканени да влязат и всички любители на стила на художника.
„Вратата като изход, вратата като надежда, вратата като потаен нов свят от възможности, като прелюдия, като намек да влезеш и като символ на промяната” – допълват от галерията за картините на Хранов, като открехват вратите си за среща с него от 15 до 19 часа, за да се запази противоепидемичното изискване да няма струпване на хора в затворено пространство.
А в среща в ефира на Радио Пловдив художникът споделя, че изложбата му продължава цикъла "Изход" от предишна експозиция, но вече не е посветена на конкретни хора, близо до него във важни моменти, а на мигове, които не можеш да наречеш по име.
Те не са свързани с определно събитие, а със състояние, което си споделил с други. "Понякога този синхрон между хората, които възприемат света по точно определен начин и това взаимно предаване на тази енергия обуславя този момент и той става съвършен. Най-важното и хубавото е, че тази врата не е само за теб, а за всички, които заедно с теб обитават този пейзаж".
Според Атанас Хранов, всеки рисува своите изходи. А на въпрос защо да влезем през вратите в неговия "Изход" в Галерия Етерна, отговаря: "Мисията на художника е да рисува света, който познава. И много често хората припознават моите картини като свои - защото светът, чувствата се приповрарят. Любовта е любов навсякъде, красивото е красиво за всички."
Интервюто с Атанас Хранов може да чуете в звуковия файл, а видеорепортаж може да гледате в youtube канала ни и тук:
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..
Коледната изложба " Художниците на Гранит"! представя колекция с творби на художници от различни поколения свързани със село Гранит. Експозицията включва живопис, фотография и колаж на Антония Маринова-Crazy, Десислава Тодорова, Елена Христова,,Магдалина Топузова,Пенка Делчева,арх.Стойчо Добрев,Тоню Цанев,Чавдар Маринов, Тодорка Тодорова, Таньо..
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..