Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма универсално решение за неутрализиране на поскъпването

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС


Икономиката се възстановява от тежкото дъно през 2020-та година. Има повече приходи в бюджета, ръст на заплатите в бюджетния сектор и предприятията, безработицата е на ниско ниво, смята експертът от ИПИ Петър Ганев. 

"Има и рискове, и негативни новини, като най- важните са растящите цени. Това, което се случва с цените на енергийните суровини и  бута инфлацията не е добра новина.  При нас инфлацията може да надскочи обичайните 3 процента, но не мисля, че ни чакат негативни изненади от 7-8 процента инфлация в края на годината", коментира пред Радио Пловдив Ганев. 

Той смята, че най- чувствително ще бъде поскъпването на тока и парното, като тук хората ще усетят удар по джоба си. При всекидневните пазарувания няма да бъде усетено толкова много. "В условия на криза и несигурност е нормално поведението на потребителите да бъде по- консервативно. Ако ти тече покривът го оправяш, но не правиш ремонт по принцип", каза Петър Ганев.

По думите му преди избори, винаги се пуска фабриката за за илюзии. "Няма универсално решение как да не се усети поскъпването. Част от мерките ги видяхме с увеличението на пенсиите. При поскъпването на ел.енергията е доста специфично. Част от държавните компании в момента в енергетиката имат свръх печалби, които могат да бъдат преразпределени", подчерта икономистът.

В Деня на българската община той подчерта, че местните власти по принцип са затегнали колана, тъй като зависят и от трансферите на държавата. Ако 2% ДОД остава за общините, в техните бюджети ще влязат 800 милиона лева. "Въпросът е да се преборим да има финансово преразпределение.   Така те може да провеждат по- самостоятелна политика в две направления – инвестиции в индустриални зони и техническа инфраструктура. Другото направление  е демографското – с политики, които могат да подпомагат младите хора", обясни Ганев. 

Оставането на част от ДОД в общините ще има по- голям стимул за кметовете да привличат инвеститори и да разкриват работни места, подчерта още той. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02