Питане до кмета Здравко Димитров отправи общинският съветник от Коалиция „Кауза Пловдив“ Константин Георгиев на утрешната сесия на Общинския съвет.
Поводът е проект, финансиран от културната програма на Община Пловдив, изразяващ се в поставяне на 130 поцинковани кофи на разкопките на „Форум Запад” до Централна поща.
От „Кауза Пловдив“ са възмутени, че от общинския бюджет се финансират проекти, които нямат културна стойност и не кореспондират на духа и културата на града ни.
В питането си Георгиев настоява за отговор с какво поцинкованите кофи популяризират Пловдив и неговата култура, кой е одобрил проекта и каква е изплатената сума за проекта.
В търсене на автора открихме организатора на проекта. Това е художника Емил Миразчиев, който обясни за Радио Пловдив, че с арт-инсталацията, поместена във „Форум Запад“, е честване на 100-годишнината на немския художник Йозеф Бойс. Автор на творението с поцинкованите кофи е пловдивчанката Севдалина Кочевска.
„В много от инсталациите си Йозеф Бойс използва консервени кутии. Като малки си играехме с тях. Странно защо човекът, отправил запитването не се е усетил“, каза Миразчиев.
Той обясни още, че поцинкованите кофи, свързани с нишка, имат под себе си огледала, които символизират връзката между два субекта, които си предават информация.
„Връзката е с космичното, отвъдното или божественото“, допълни художникът, „те са разположени в този обект, защото той дава препратка от минало, настояще и бъдеще“.
Стойността на проекта е 1000 лв. В него са включени и други инсталации, каза още Миразчиев, като уточни, че финансите покриват не само закупуването на кофите, а и труда по тяхното инсталиране.
Цялото интервю с Емил Миразчиев слушайте в звуковия файл.
Божана Апостолова отново гостува в „Алтер его” И тази събота в „Алтер его” ще излъчим интервю с поетесата Божана Апостолова . Ще оставим сатирата на заден план, за да отворим повече пространство за поезията. В този смисъл приемете, че в това конкретно издание Краю Петровски, който е алтер егото на водещия Петър Краевски,..
Аристотел го е казал: "Щастието е най-висшият стремеж на всички човешки същества." А за Бог какво е? В тоя режим на разпад с видната дама на театрална работилница "Сфумато" проф. Маргарита Младенова решихме да поразсъждаваме дали Творецът- Бог е щастлив? Слушайте, интересно е.
В Пловдив се открива фестивалът „Блясъкът на Филипопол“. Това е шестото издание на инициативата, която е на сдружението за исторически възстановки "Филипопол". Председателят на сдружението Красимир Джамбазов разказа, че в четири поредни уикенда ще се проведат събитията от фестивала за история, етнология, култура, занаяти, танци и изкуства в..
Обновеният площад на Брезово ще бъде официално открит днес с голямо празнично събитие. За втора поредна година ще се проведе Фестивалът на ароматите и вкусната храна „Био Брезово“. Денят започва със забавления за най-малките жители и гости на общината по случай 1 юни, а след това ще продължи с певчески и танцови изпълнения на самодейни състави от..
„Името му означава Див, но поезията му е питомна” – това е една от най-гадните литературни критики, на която някога съм попадал. Публикувана е през 1881 година в британското хумористично списание „Пънч” като отзив за „Стихотворения”, първата поетична книга на Оскар Уайлд – великият ирландски парадоксалист, който наистина разбуни естетическите и сериозно..