„Категорично през трите години, откакто работи националната програма за профилактиката на сезонния грип, обхвата на грипните ваксини е почти утроен“, каза д-р Валери Цеков от Българското сдружение по иновативна медицина.
Въпреки този ръст обхвата на грипните ваксини остава едва 6,5% сред целевите групи, а целта на Световната здравна организация (СЗО) е достигане на обхват от 75%.
За сравнение, обхвата на ваксините срещу Ковид у нас е достигнал почти 20%.
„И все пак сме много далеч от поставените цели и разумното поведение“, каза д-р Цеков за темповете на ваксинация срещу Ковид и срещу грип.
Той обясни, че в начален стадий на заразяване е възможно симптомите на грип да бъдат объркани с тези на Ковид, затова е добре да се вземат навременни мерки.
„Добре е да се направи антигенен тест в първите дни на заболяването, за да се елиминират съмненията за COVID-19. Маската и изолацията също стават задължителни, дори и при заболяване от сезонен грип“, каза докторът.
Поради доминиращия коронавирус миналата есен е възможно изграденият имунитет срещу сезонния грип да е спаднал, обясни Цеков, затова той препоръчва хората с хронични заболявания и тези над 65 години да се ваксинират срещу грип.
"Но не очаквайте ваксината срещу Ковид да ви предпази от грип и обратното", уточни докторът.
Цеков съветва още ваксините срещу грип и срещу Ковид да се оставят преди началото на зимния сезон, за да се избегне тежко преболедуване, като двете ваксини могат да се поставят една след друга с отстояние от 1 седмица.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..