Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гражданите могат и трябва да кажат какъв ЕС искат

| обновено на 15.10.21 в 10:42


Всеки трябва да има свободата да изрази позицията си за бъдещето на Европа и трябва да сподели предложенията си за промени в Европейския съюз, това коментираха участниците в уебинара „Бъдещето на Европа през погледа на младите“, който се проведе на 30 септември 2021 г. В  него се включиха български евродепутати от различни групи, избрани да представляват Европейския парламент в Конференцията за бъдещето на Европа, сред които   Ева Майдел и Илхан Кючюк. Ева Майдел  посочи, че трябва да започнат разговорите по конкретни теми, като изтъкна три фундаментални стълба - образование, здравеопазване, предприемачество и иновации.

Какво бихме искали на Европейско ниво да направим? Искаме ли да имаме признаване на дипломи, общи стандарти за изпити и обучение, за това какви умения са ни нужни за да успяваме като професионалисти и да излизаме с по-подготвени европейци на пазара на труда?  Аз вярвам, че имаме още какво да направим, за да имаме образование, което да е достъпно за всички и да е достатъчно качествено.  Имаме много инструменти, как това да го постигнем. На национално ниво, в България – с възможността да се мотивират повече учители, които не са непременно смятали да бъдат такива, както и тези, които в момента са в системата и също така да се промени начина, по който се преподава. За да можем да създадем по-добри компетенции в младите хора.  По другата тема – Здравеопазване – ние видяхме, че в последната година и половина имаме спешна нужда от по-добра координация, от по-подготвени системи в тази сфера. Защото, когато имаме моменти на Пандемия, виждаме, че тя не познава  граници, тоест не можем да кажем, че като затворим границите, ще спрем пандемията. Видяхме, че това не се получава.

Евродепутатът Илхан Кючюк отбеляза като ключови темите за геополитическата роля на ЕС,  върховенството на закона и дигиталния и зеления преход.

Първо защото е важно да чуем мнението на хората, които  искат Европа да се промени, не трябва да се притесняваме от факта, че може да чуем неща, които не ни харесват, които не ни допадат, защото има хора, които мислят по различен начин.  Да знаем, Европа какво иска да направи?  Дали иска да бъде глобален геополитически лидер или иска да бъде политическо джудже.  Това до голяма степен зависи от европейските институции.  Аз твърдя, че ако ЕС иска да бъде глобален играч в международните дела, определено трябва да се превърне в политическа структура.  Това означава да разчита повече на себе си, на собствените си способности за отбрана, производство на технологии, на иновации и да прави политика, която е насочена към бъдещето.  Разбира се, темат аза върховенството на закона е от изключително значение, защото ние не можем да си позволим да имаме нарушаване на  основни демократични принципи, съчетани с човешки права и свободи. Когато живеем по дефиниция в най-цивилизования свят, наречен Европейски съюз, с най-високи демократичин стандарти. И гражданите на България, които са много активни... най-малкото ние ще изчистим принципния въпрос „Къде стоим?“ по тези въпроси и ще вкараме европейският дебат много по-рано в българското общество, от следващите избори през 2024 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12