30 години от създаването на специалността „Английска филология“ и 33 години от стартирането на обучението в специалност „Български и английски език“ отбелязва през академичната 2021-2022 г. Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“.
Станали популярни още от самото си разкриване, тези специалности продължават да привличат кандидати и днес. Една от причините за това е потенциалната възможност дипломираните вече специалисти да се занимават с превод, смятат преподавателите от катедрата.
Наблюденията им сочат, че преводът създава „магнитно поле“ и около разкритите по-късно бакалавърски програми – „Приложна лингвистика“, „Лингвистика и информационни технологии“, „Лингвистика и маркетинг“, „Лингвистика и бизнес администрация“, изгражда идентичността на магистърските програми „Лингвистика и превод“ и „Превод и бизнес комуникация“. Затова и една от инициативите по повод юбилея е провеждането на серия от лекции, които да разкрият чара и да демонстрират предизвикателствата на превода от различни гледни точки – академично-теоретични, практико-приложни, институционални или потребителски, обясняват организаторите от катедра „Английска филология“.
Със серия от 8 лекции изтъкнати университетски преподаватели и практикуващи преводачи от и на езика на Шекспир ще представят пред аудиторията своята визия за обаянието на превода. Те ще се проведат през академичната 2021-2022 година.
Сред гостите на този цикъл отворени лекции ще бъдат проф. д-р Людмила Костова (“Acts of Intercultural and Interlingual Mediation in Lady Mary Wortley Montagu’s Turkish Embassy Letters”, 27.10.2021), проф. д.ф.н. Александър Шурбанов („Проблемът за рода в художествения превод“, 25.11.2021), Иглика Василева (за превода на „Одисей“ по повод стогодишнината на шедьовъра на Джойс, 02.02.2022) и др.
Преводът има много лица: той може да е писмен или устен, художествен или специализиран, за малки и за големи, но винаги включва повече от съответните думи и фрази на другия език. Употребата на езика е неизбежно вписана в някаква култура и предаването на чуждата култура е неотменна част от пренасянето на значения, уточняват експертите от катедра „Английска филология“ на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Нови цени за паркиране влизат в сила от днес в Асеновград. Престой на синя зона и общински паркинги за 1 час се увеличава с 50 стотинки и 1.50 лева. Стойността на служебен абонамент за паркиране в Централна градска част е 50 лв. на месец, паркирането за автомобилите на домуващите в централната зона струва 60 лв. на година. Таксата за местата..
Полицай пострада при сбиване на две компании в Смолян. В събота през нощта дежурен полицейски наряд реагира на сигнал за сбиване между две компании в казино в областния град. При пристигането си пред обекта, при опит за задържане на двама мъже на 25 и 26 години са отправили обидни думи, закани и нанасяне на удари към полицейските служители...
Нарастват случаите на заболели от грип и остри респираторни заболявания в област Пловдив. По последни данни на Националния център по заразни и паразитни болести за седмицата от 27 януари до 2 февруари нивото на заболеваемост достигна 318 на 10 хиляди души. Най-голямо е завишението на заболеваемостта в групата от 15 до 29 години, следвани от..
Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на район „Северен” Венцислава Любенова. Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъден аработата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места, Изпълнителния съвет..
Първа копка за реконструкция на републиканския път, който свързва Пловдив със Строево – Красново – Кръстевич, в рамките на село Труд, направиха кметът на община „Марица“ Димитър Иванов и кметът на селото Спас Стайков. Трасето е дълго малко 1,1 км, а реконструкцията му ще струва 2 121 000 лв. Парите са осигурени от Министерството на..