Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колкото по-малко пазар в здравеопазването - по-добре

"Аз съм ваксиниран, имам зелен сертификат и смятам, че е погрешно да се затваря каквото и да било. Хората трябва да повярват, че единственият надежден начин за минимизиране на заболеваемостта, е ваксинацията", заяви д-р Иван Кокалов - председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ. 

По думите му, мерките трябва да бъдат в посока не затваряне, а ограничаване разпространението на заразата. Разнопосочните сигнали от специалисти са довели до недоверието у българите . Мерките през лятото  не са били спазвани, поради "нашата балканска хитрост и усещането, че нас ще ни подмине".

"Не казвам, че всеки трябва да се ваксинира, но "зеленият сертификат" безплатното тестване трябва да ограничат разпространението на заразата и хората да повярват в това.

Като пример той посочи ваксинираните над 70% от граждани на Португалия,   пътуването дори без маски в самолетите в Скандинавските страни - ситуация, към която ние трябва да се стремим.

Не локдауна, а контролът по изпълнението на мерките и ваксините ще проработят в интерес на гражданите и бизнеса.

Д-р Кокалов подчерта, че ваксинацията е зациклила не поради смяната на министрите, но все пак безвремието, двукратното ходене на избори, липсата на мерки са допринесли много за рязкото повишаване на заразяването и смъртността.

"На мене ми е странно, защо човек трябва да се страхува, особено, ако няма и противопоказания за ваксинация. Аз не съм си слагал никакви ваксини, освен задължителните, но сега през юни реших да се ваксинирам не само защото ще пътувам, но и заради това, че през времето е доказано, че ваксинацията помага за ограничаване на заразата.

Нито Бил Гейтс  ще следи баба Ангелинка от Антоново къде отива, но заради такива измишльотини, на които хората повярваха, сега е ограничена степента на ваксинация".

По думите на д-р Кокалов, ЕК има вина, че ваксинацията е закъсняла и приоритетно в началото не са били ваксинирани най-уязвимите групи. "Трябваше да има план, заради това да няма разнобой между колегите. Трябваше да се каже, че инфекцията е все още неизучена, но тя е най-доброто. При нас един ден се говори едно, а на другия - друго".

Д-р Кокалов препоръча да не се прекалява със свободата на избора, защото всеки трябва да бъде защитен. Антиваксърът също има право, но той не трябва да застрашава здравето на другите. 

"Ние живеем не в джунглата, а в обществото, а там трябва да има норми".

Целта на страната ни и на синдиката е повишението на доходите. "Трябва да си кажем истината в очите. Не може да се поддържа здравна мрежа с това заплащане, защото болниците без апаратурата и лекарите са нищо. Затова си поставяме за цел да започнем преговори за едно чувствително повишаване на доходите в здравеопазването, за да могат хората да получат добро заплащане и да си гледат децата и семействата в България".

Д-р Кокалов подчерта, че и частните болници се издържат от обществения ресурс и от него не трябва да се формира печалба. "Ако  говорим за конкуренция, болниците трябва да са поставени на равна основа. Някой  трябва да обясни от какво от здравната вноска ще отива за издръжка и какво ще отива  за печалба, но с 8% да успеете и едното и другото, е невъзможно. На пациента не трябва да се гледа като на портфейл. Здравеопазването е социална дейност, която  има икономическо изражение, а не икономическа дейност, която има социално изражение.

Дискусията предстои, но колкото по-малко пазар в здравеопазването, толкова по-добре. Няма да подкрепим много фондове и много каси, защото това няма да направи качеството на здравеопазването по-добро, заяви още д-р Кокалов.

Цялото интервю - от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12