"Запознайте се - Пловдив и още..." Така се нарича най-новият пътеводител за Пловдив и региона под знака на Университетското издателство "Паисий Хилендарски". Между неговите 300 страници се редуват легенди и исторически факти за Пловдив, Асеновград, Хисаря и Старосел, фотографски илюстрации на Димитра Лефтерова и карта на Ваня Аргирова. Автор на книгата пък е Румяна Титерякова, дългогодишен екскурзовод, под чието име са познати още две издания на пътеводители.
„Новата книга е плод на почти 50 години работа и е в помощ не само на колегите ми, а и за неспециалисти“ – разказва Титерякова. Тя припомня, че преди да започне работа върху нея, последните пътеводители са били от 1987 година, а излязлата през 90-те години книга за Пловдив от историци би могла да се ползва само като допълнение от екскурзоводите.
„Нашият район е уникален с това, че съчетава артефакти от най-дълбока древност до наши дни и те успешно се допълват без да се разграничават“ – посочва Титерякова. От Пловдив тръгват множество маршрути и той е олицетворение на стиха „земя като една човешка длан“, защото си има всичко: „От една страна Родопите, от друга страна Стара планина и Средна гора, минерални извори, Розовата долина. Имаме си всичко, нямаме реклама“.
Отделно, ковид-пандемията се отразява негативно на целия туристически бранш. Екскурозоводите са останали без работа, без подкрепа от държавата и много от колегите ѝ вече са сменили работата си, за да оцелеят.
„Отпадат непрекъснато заявки. От една страна на хората им се пътува, на втората година след ковида малко им е омръзнало на всички от тази затворена среда. От друга страна хората се страхуват. Данните са потресаващи“ – признава екскурзоводката.
Тя не е сигурна доколко сертфикатите ще помогнат, тъй като и преди това се е пътувало само с отрицателни тестове или ваксина. „Много хора не могат да се ваксинират поради имнунни заболявания, така че се очертава дискриминация и противоборство“, прогнозира Титерякова.
Пътеводители, като нейния, ще повлияят на това хората сами да пътуват. Но, по думите ѝ, винаги ще има хора, които ще предпочитат живия контакт, защото знаят, че един екскурзовод може да им разкаже много повече от сухата информация, която ще прочетат.
Интервюто с Румяна Титерякова чуйте в звуковия файл.Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от германците вече си..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..