Две години пловдивска улица стои „на тъмно“.
Жителите на улица Куманово, кв.Кършияка, в район „Северен“ водят битка с институциите вече близо 2 години. Причината- липса на улично осветление.
Проблемите с осветлението започват преди близо 4 години, когато множество аварии го прекъсват. Все пак, то се връща. До момента, в който през лятото на 2020 година дърво пада върху кола и прекъсва изцяло кабелите на уличното осветление.
След инцидентът жителите на улица „Куманово“ са уведомени, че то „ще бъде възстановено в най-скоро време“. Вместо това, обаче, районно управление решава напълно да премахне стълбовете. Оттогава минават година и половина и улицата все още е неосветена.
След дълга кореспонденция с общината жителите на улица „Куманово“, която се намира на гърба на НУ „Христо Ботев“, търсят отговорен за липсата на улично осветление, чрез подписка, която предстои да бъде внесена в Общината.
Те споделят, че това, което се случва е „прехвърляне на отговорност“ от една институция към друга.
Инициатор на подписката е Васил Тръненски. Наскоро той се връща от Англия, където живее година и половина.
„Осветлението спря напълно малко преди да замина. Върнах се, а проблемът все още не беше решен“, споделя младежът.
„Реших, че е време да се направи нещо повече от кореспонденция с имейли, затова се свързах със съседи и организирахме подписката“, разказва Тръненски.
След няколко телефонни разговора с Общината Тръненски разбира, че втора поредна година не се гласуват пари за проект, който да върне уличното осветление.
Друг жител на Куманово споделя, че „вечер се прибираме на страх, особено през зимата. Улицата е малка, на гърба на училище е, децата претичват, а шофьорите едва ги виждат. Надявам се, проблемът да се реши преди да е станала беля!“.
По-възрастните хора, които живеят на улицата от години, споделят, че не рискуват да излизат по тъмно.
„Страх ни е! Избягваме да излизаме вечер! Не знаем кой ще излезе срещу нас!“, казват те и призовават: „Който не ни вярва- нека дойде и да види сам!“
След опит за разговор с отговорните за съставянето на проекта достигнахме до районния кмет Стоян Алексиев, който каза, че има готовност да започне работа по уличното осветление стига да получи разрешение от Заместник-кметът „Строителство и инвестиции“ Пламен Райчев.
Потърсихме и него, но без успех.
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..