От днес личните лекари ще могат да предписват от безплатните лекарства за лечение на Covid-19 с електронна рецепта. Според Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдивска област, обаче няма вероятност това да се случи веднага.
По думите му идеята тепърва трябва да се дооформя с нормативни детайли и да се подложи на обсъждане, последвано от преговори със Здравната каса. След това да се проведат преговори с Касата за всички подробности. Една от тях е, че дистанционният достъп до лекаря трябва да бъде заплатен.
Процедурата се очертава дълга, обясни д-р Сотиров.
Джипитата не са подчинени на НЗОК и тя не може да ни заповядва как да процедираме, затова са необходими преговори. Това не означава, че може да се случи днес, би отнело в най- добрия случай от две до четири седмици. Няма смисъл пациентите да ни търсят от днес.
Освен това от услугата може да се възползват само здравноосигурените.
Неосигурените, не желаещи да плащат осигуровки, приемаме че са се отказали от регламентираната здравна услуга и трябва да си плащат процедурите, безплатни за останалите - смята браншовият председател.
Лекарствата, които могат да се изписват от личните лекари по новия начин, ще са само тези, които има смисъл да се издават за това заболяване.
Според д-р Костадин Сотиров задължителната имунизация на определени групи и съсловия не е дискриминация, както подробно е записано в скорошното решение на европейския съд по правата на човека.
Това е възможно най-компетентният орган. Тези изисквания не нарушават гражданските им права. Все нещо трябва да действа мотивиращо, за да се предприеме тази стъпка - убеден е д-р Сотиров.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..