Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анителата защитават до 6, а не 12 месеца след преболедуване

От днес  всички български граждани, които са преболедували COVID-19 и имат регистриран в Националната здравно-информационна система положителен резултат от направен антигенен тест, могат да изтеглят своя "зелен сертификат".

Такива сертификати могат да получат всички преболедували коронавирусната инфекция, установено с PCR или антигенен тест.

„Зелените сертификати не са нещо ново. За тях се говори отдавна. Това е мярка, която задължително трябва да бъде въведена във връзка със ситуацията, в която се намираме, която е наистина тревожна“, каза проф. д-р Йорданка Стоилова, преподавател в  катедра „Епидемиология и Медицина на бедствените ситуации“ в Медицинския университет в Пловдив и главен координатор на Експертния съвет по епидемиология в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Тя призова "всеки да приеме своята отговорност“.

„Инфекциозните заболявания се отличават с масовост. Трябва да се грижиш за себе си, но и за околните. А това става като се следват съветите на експерти“, каза Стоилова.

„Имунитетът е най-силен, когато човек е преболедувал, а след това си е поставил и ваксина“, припомни професорът и допълни, че въпреки това е важно да продължим да следваме първоначалните мерки за дистанция, дезинфекция и носене на маски.

В пределите на страната ни давността на „зеления сертификат“  за преболедуване на Ковид-19, установен и регистриран с бърз антигенен тест е 12 месеца. Въпреки това, реалната защита и високите нива на антитела, които ни предпазват от повторно заразяване са до 6 месеца.

„На някой хора не им се слуша, но когато си в социума трябва да слушаш препоръките на експертите. Но най-простото нещо е да се спазват мерките. Това е!“, заяви професорът.

Според професор Стоилова ръстът на желаещите да се ваксинират в последните дни е породен от натиск да придобият зелен сертификат.

Обществото просто не иска да спазва мерките“, каза докторът, „младият човек иска да се веселее- добре, но здравната система как ще издържи?“, пита професорът риторично.

Тя завърши с препоръка към своите колеги.

„Нека колегите, които имат по-различно мнение от масата, да се въздържат!“, заяви проф. Стоилова.


Цялото интервю с проф. д-р Йорданка Стоилова слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага да..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22