Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По пътя на Бела Бенова и морските фарове

| обновено на 25.10.21 в 16:47

Всичко започна от едно събитие във Фейсбук - "Морските фарове - обекти на културното наследство и туризма" с автор Бела Бенова, пътешественик, писател, фотограф - 27 октомври, 11 часа, онлайн. Оказа се, че пътешественикът, писател и фотограф Бела Бенова е един изключително интересен събеседник и човек, който има много за разказване. 

Оставяйки на втори план академичната кариера, тя започва едно житейско пътешествие свързано с най-голямата и страст, морските фарове, писането, фотографията, разказването на истории и не на последно място, пътешествията.

През 2013 година, излиза от печат първата и книга „По пътя на пулсиращата светлина”. В нея са историите от пътешествието и с велосипед, до българските фарове. Тя не спира дотук и след тази книга, продължава всяка година да обикаля и снима десетки фарове, в цяла Европа. За последните 13 години е посетила 13 държави. Навъртяла е с колелото 13 хиляди километра, за да снима морските фарове и да разказва за тях. Има издадени пет книги. Последната и книга „ЕГОистини“ е с поезия. Тя беше представена на 13-ти октомври. 

Към днешна дата, Бела Бенова, продължава да пише, да разказва истории, да снима. Въпреки, че през последните две години, заради пандемията, нещата се променят и пътешествията са поставени на  режим „изчакване“ или поне някои от тях. Това дава възможност на Бела Бенова, да направи крачка към оставената на втори план академична кариера, да пътува повече из страната и да показва любимите си морски фарове. Изложбата „Дом на светлината“ не успява да стигне до всички градове на България, но може да се види онлайн и по време на лекцията за морските фарове, тази сряда, на 27-ми. Иначе, физическата форма на изложбата, последно тя представя това лято в село Емона, на нос Емине. 

Преди броени дни, посланикът на САЩ Херо Мустафа, имаше удоволствието да се срещне с варненката Бела Бенова и да поговорят за книгата и „По пътя на пулсиращата светлина”, заедно с други жени посланици и с Нанси Шилър, от „Америка за България“.

Бела Бенова, гостува в неделния „Шейкър“. 

Чуйте повече, в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Футболистите на Локо завършиха тренировъчната седмица

Тренировъчната седмица за Локомотив (Пловдив) завърши със закрита учебна игра с втория отбор. Двубоят се проведе тази сутрин на помощния терен на "Лаута". В неделя "черно-белите" ще имат почивка, а в понеделник стартират подготовка за домакинството на Ботев (Враца). Срещата е насрочена за петък (17.10) от 20:00 часа на стадион "Локомотив".

публикувано на 11.10.25 в 14:00
Димитър Георгиев с преподавателите от спортното училище

Спортното училище празнува 76-ата си годишнина

Заместник-министърът на младежта и спорта Димитър Георгиев бе гост на честванията на 76-ата годишнина от основаването на СУ „Васил Левски“ – гр. Пловдив. Празничната програма включваше лекоатлетически турнир, щафетни игри, творческа работилница и откриване на ученическия проект „Слава“, представящ успехите на състезатели по вдигане на тежести,..

публикувано на 10.10.25 в 17:26
Локо се готви за мача с Ботев (Враца)

Локомотив със закрита контрола срещу дубъла си

Локомотив (Пловдив) ще направи закрита учебна игра срещу дублиращия отбор на "черно-белите", съобщиха от футболния клуб. Двата състава ще премерят сили по време на паузата в шампионата заради мачовете на националните отбор.  Вторият тим на Локомотив няма да има двубой през тази седмица от Югоизточната Трета лига и ще се изправи срещу първия отбор на..

публикувано на 10.10.25 в 16:10

Ботев (Враца) привлече полузащитник на Локо

Ботев (Враца) официално обяви привличането на Кристиян Пешов. 28-годишният полузащитник пристига в Северозапада от Локомотив (Пловдив). "Добре дошъл, Кристиян Пешов! 28-годишният полузащитник вече е част от Ботев (Враца)! За последно игра с екипа на Локомотив (Пловдив), а в кариерата си е защитавал цветовете на Септември (София), ЦСКА 1948, Славия,..

публикувано на 10.10.25 в 12:28
Карлос Насар

Карлос Насар е световен шампион за трети път

Карлос Насар стана световен шампион за трети път в кариерата си. Той стори това в новата за него категория до 94 килограма на шампионата на планетата във Фьорде, като го направи след колеблив старт и едва четвърто място след изхвърлянето. В изтласкването обаче българинът бе над всички с успешни опити от 210, 219 и световен рекорд на 222 килограма, за..

публикувано на 10.10.25 в 09:33