Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията най-слабо засегна сектора на строителството у нас

В програма "Точно днес" говорим за празника на строителите с Пламен Иванов, председател на Камарата на строителите в Пловдив. За новите проекти, както и за модерните жилищни и бизнес комплекси в региона, за пътните строители с протести през октомври.

"Ние сме от тези, които бяхме слабо засегнати от ковид кризата. Фаже тя имаше обратен ефект, стимулиращ нашето развитие", това каза в интервю на Радио Пловдив Пламен Иванов, по повод Димитровден, който те празнуват и като официален празник от 1996 година насам.

Ето как той обясни, че епидемията е помогнала за  решаване на някои от проблемите им: "Доста добри специалисти, които работеха в чужбина, се завърнаха през последната година в България. Като цяло цените на строителните материали скочиха, затова има и повишаване на цените на имотите. Санирането в последните две години не се извършва, имаше експанзия с много компромиси, но сега е в затишие. Успехът ни е, че жилищното строителство е на серизно ниво като качество, промишленоство строителство също. Много нови заводи има около Пловдив."

По повод на протестите на колегите им от пътното строителство, Иванов смята, че те са политически предизвикани.

Днес Камарата на строителите ще отличи най-добрата сграда в Пловдив през годината. Ще се открие и изложба с най-красивите архитектурни образци в града на Римския станион, съвместно с община Пловдив.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50