Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преодоляване на последиците от COVID-19 в рибарските райони


Ковид кризата се отрази негативно и на сектора Рибарство заради ограниченията за движение в първите месеци на пандемията. Това бе отчетено на среща на Националната рибарска мрежа в Пловдив. Това редуцира договорите с доставчици, отрази се и на работата на заведенията.

Припомняме, че през април 2020 година Съветът на ЕС направи промени в регламентите на Европейския фонд за морско дело и рибарство и общата организация на пазара. С тях работещите в бранша получиха подпомагане заради временното преустановяване на риболова. Бе разрешено и да се увеличи подпомагането за количествата продукция, която се съхранява принудително и не може да се продаде заради затворените заведения и пазари.

На срещата в Пловдив бяха дискутирани посоките, в които секторът ще бъде подпомаган от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури в новия програмен период от 2021 до 2027 година. Една от мерките подпомага създаването на организации на производители. Такава подкрепа е имало и в предишния програмен период, но резултатът е само една организация. Според Стоян  Котов, шеф на дирекция „Морско дело и рибарство“ в Министерството на земеделието, става дума за естествен процес, който ще намери своето продължение в следващите години:

Високата цена на електричеството е в тежест и за рибните стопанства в страната. Цветелин Венев, който има рибно стопанство в района на Тетевен, търси решение в собствено производство на електроенергия.

Такива проекти ще получат финансова подкрепа от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури, обясни Стоян Котов.

Предвижда се финансовата подкрепа от  Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури да бъде насочена към устойчивото развитие на дружествата в бранша, както и да продължи подкрепата за преработвателната промишленост и създаването на  пазари за продуктите от риболов и аквакултури. Същевременно ще се насърчава развитието на синята икономика. Целта е да се запазибиологично разнообразие в моретата, което е застрашено от замърсяването, прекомерния улов и унищожаването на местообитанията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49