Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиото ще защитава журналистите си

С 4 гласа „за“ и 1 „въздържал се“ днес СЕМ избра новия генерален директор на БНР Милен Митев. Досега той беше временно изпълняващ длъжността, след като предишният ръководител на БНР Андон Балтаков подаде оставка.

Трудно ми е да кажа кое ще направя първо, тъй като ще имаме доста задачи, които трябва да бъдат свършени още до края на тази година. Радиото вече депозира своето предложение за бюджет за следващата година, в което сме заложили растеж на доходите и много се надяваме това предложение да бъде прието“ – заяви в интервю за Радио Пловдив новият генерален директор на БНР Милен Митев.

Финансовото състояние на радиото е доста важно, тъй като каквито и задачи да си поставяме занапред, трябва да имаме мотивация на хората. Нищо не може да бъде свършено само от един или от няколко ръководители – промяната е възможна само когато тя се възприема от всички работещи в радиото. И доходите са една много съществена част от създаването на една добра и приятна работна среда“ – изтъкна Митев.

Колкото до гарантиране на независимостта, наистина тя има два аспекта – от една страна журналистите трябва да бъдат сигурни, че самите им административни ръководители няма да се намесват в тяхната преценка, за темите, които подбират, за ничините, по които ги представят. От друга страна е много важно радиото да застане зад всеки един от своите журналисти, ако той бъде подложен на какъвто и да било външен натиск за БНР. Поради това бих искал да дам всичко, което мога, за изграждането на една атмосфера на доверие, в която журналистите няма да се притесняват в случай, че се сблъскат с такъв проблем. Те могат да се обърнат както към своите ръководители, така и към своите директори, както и към генералния директор и Управителния съвет. Една от основните задачи на радиото е да защитава журналистите си“ – счита генералният директор.

Новият модел на финансиране на медията може да се реализира само чрез законодателна промяна. Единствената възможност да стане това е през изменение на Закона за радиото и телевизията. Работеше се по такъв законопроект през 2020 г., но така или иначе този законопроект не стигна до гласуване. Тепърва, когато бъде формирано ново НС, ще се постави тази тема за разговор. Аз смятам, че БНР трябва да бъде инициатор на подобни дискусии, мисля, че както за БНР, така и за БНТ, а и за цялото общество е важно да има свободни и независими обществени меди. А предвидимостта на финансирането, дори не толкова неговият конкретен размер, а именно неговата предвидимост и стабилност са много важни предпоставки за това“ – смята Милен Митев.

Наблюдава се това, че в кризисни моменти хората се обръщат именно към обществените медии като източник на достоверна информация“ – заяви Митев.

Ние имаме добрите журналисти, ние знаем как да създаваме качествена програма. Присъствието ни в дигиталното пространство е свързано по-скоро с търсенето на нови начини за „опаковане“ на нашето съдържание, така че то да може да достига до аудиторията по начина, по който тя го очаква. Разбира се, трябва да сме готови да мислим за нови формати, но смятам, че в радиото има достатъчно много креативен потенциал и ако ръководството успее да мотивира хората не само финансово, а и въобще с цялостно отношение и с работната обстановка, която създадем, наистина мисля, че радиото има наистина всички предпоставки, за да бъде силно и в нелинейните услуги“ – сподели Митев.

Важно е ние да наложим марката БНР като източник на качествена информация и като синоним на свобода на словото и плурализъм на мнения не само в ефирното пространство, а навсякъде където присъстваме“ – уверява Митев.

Мисля, че регионалните програми на БНР биха могли да бъдат, а те до голяма степен и сега са, един много стабилен фактор на регионално ниво. Да подпомагат комуникацията между хората и институциите, да посрещат директно най-наболелите проблеми в съответния регион и смятам, че тази роля трябва да се засилва все повече“ – счита генералният директор.

Помолен да определи визията на БНР в края на 3-годишния си мандат, Митев отговори: „Модерно, стабилно и устойчиво!“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39