С изложбата „Свят от йероглифи” днес ПУ „Паисий Хилендарски“ ще отбележи 60-годишнината от основаването си. Организатори са Филологическият факултет, Класна стая „Конфуций” към висшето училище и Общински институт „Старинен Пловдив”.
Експозицията представя 40 творби на 40 автори – 20 рисунки и 20 фотографии, от националния конкурс със същото име – „Свят от йероглифи”. Най-младият участник е на 7 години, уточняват организаторите. Преди откриването на изложбата ще има среща-разговор с преводача на книгата „Трите тела” на Лиу Цъсин Стефан Русинов.
Експозицията е първото културно събитие, което се организира в новооткритата археологическа зала на Античния стадион на Филипопол, и този факт е знаков за авторитета на ПУ „Паисий Хилендарски” сред културната общественост на града, отбеляза зам.-ректорът на висшето училище доц. д-р Надя Чернева.
Тя сподели амбицията на университета изложбата да стане традиционна за културния календар на града с възможност за превръщането ѝ в пътуваща експозиция, която да представя най-добрите творби от конкурса и в българските културни институти в Европа.
Експозицията ще бъде открита за посетители в следващите 2 седмици.
В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..
Православната църква отбелязва днес паметта на Св. Климент Охридски. Той е един от учениците на Св. св. Кирил и Методий, средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Българската православна църква го тачи като един от Светите Седмочисленици. Имен ден празнуват..
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..