Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Количеството на антителата не може да е критерий за защита

„Решението за допускане възможността  за издаване на зелен сертификат за наличие на антитела е безкрайно комплексно,  от медицинска и от икономическа гледна точка. Като вирусолог обаче мога да кажа, че то  не е много добро, защото антитяловите отговори са много различни -  изключително разнообразна е човешката популация в антитялов отговор. Затова, въз основа на множеството направени изследвания в света, това не се приема като официален документ“, подчерта вирусологът доц. Любомира Николаева Гломб от НЦЗПБ.

Тя обаче заяви, че някои от страните са приели този сертификат за вътрешно ползване, за да се разхлабят наложените на хората ограничения и вероятно така компромисно ще постъпи и България.

Човешката популация в имунния си отговор е безкрайно хетерогенна. Колкото и да са рекламирани тестовете, че представят вируснеутрализиращата активност, това не е така. 

"Вируснеутрализираща активност означава доколко антителата неутрализират жизнеспособността на вируса и не му позволяват да влезе в живата клетка, а това се прави с много фина и трудоемка методика, само в определени за целта лаборатории и  със съответния персонал.  В България такава лаборатория няма, защото това е много скъпо нещо и се създава с научни цели".

Доц. Гломб бе категорична, че количеството на антителата не може да бъде критерий за защита.

„Ако можеше чрез количеството на антителата и с наличните тестове в търговската мрежа не само у нас, но и в света, да се гарантира  защита, щяха ли фирмите-производителки на ваксини да си дават парите за изключително тежките и изключително скъпи клинични проучвания за ефикасността на ваксината, въз основа на това, колко от ваксинираните и съответно – от неваксинираните са се разболели. Това не се прави, затова да не фаворизираме тези тестове“.

Доц. Гломб нарече „чудесна новина“ факта, че е нарастнал броят на желаещите да се ваксинират. Тя обаче посъветва хората да не се плашат от прочетеното в учебниците от преди 40 и повече години, че  ваксини по време на пандемия не се правят.

„Това не е така. Светът през това време се промени много, да не говорим за науката.. Една седмица нечетене по темата SARS COV2 и Ковид-19 те изхвърля от борда на информираните хора. Отдавна епидемиите се овладяват чрез имунизации“.

За тези две години на заразата са създадени тестове с  много добра специфичност и чувствителност, заяви още доц. Гломб.

Чуйте повече от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50