Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първо издание на "Град под града" - Психогеография

Как се измерва количеството усещане, което даден град предлага. Психогеографията е наука, която е пресечната точка на психологията и географията. Тя се фокусира върху нашите психологически преживявания на града и разкрива или осветлява забравени, изхвърлени или маргинализирани аспекти на градската среда. 
Терминът звучи малко езотерично, но тук, уверявам ви, място за езотерика няма. И теорията, и практиката на психогеографията съществуват от 1955 г., когато френският теоретик Гай Деборд е измислил термина. Докато се появи от ситуационното международно движение във Франция, практиката има дълбоки последици. 
Тази наука има крайно подходящо приложение в Пловдив, тъй като това е град, който се е менил толкова много през годините, че дори в рамките на няколко метра, един фланьор, което ще обясня малко по-късно какво означава, макар, че ще се досетите, може да стане свидетел на множество периоди в човешката история. 
Фланьорът е всъщност по-изисканият френски еквивалент на пловдивската хаймана. Той обича да се разхожда, да се губи нарочно, да наблюдава извивките на сградите и да се пита най-вече защо в Кичук Париж се чувства по един начин, а в Смирненски по-коренно различен. 
Хайманата изключва целенасоченото ходене, защото то има дневен ред, и не му позволяваме да усвои адекватно някои аспекти на градския свят. Ето защо отклонението от отъпкания път е от съществено значение за психогеографията.
Фланьор или хайманата е фигура, замислена през 19-ти век във Франция от Шарл Бодлер и популяризирана в академията от Уолтър Бенджамин през 20-ти век. Романтичен, флалньорът се разхождаше из улиците, без ясна цел, освен да се скита, казва Бодлер





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десетки пловдивчани активират приложенето "е-Здраве"

РЗИ-Пловдив стартира лятна кампания за активиране на електронно здравно досие на граждани. Тя започна днес и ще продължи до петък в мола в район "Западен". На специално разкрит пункт от 10:00 до 16:00 часа служителите на здравната инспекция оказват съдействие на пловдивчани за активиране на приложението „еЗдраве“.  Процедурата за..

публикувано на 09.07.25 в 12:28

Смяната на етикетите при дрехите ще е трудна при промоции

Търговците ще успеят да спазят срока за преетикитиране и обозначаване на цените в евро и лева от 8 август, но пред тях ще има технически предизвикателства. Това коментира Венцислав Николов, председател на Българска ритейл асоциация.   По думите му трудно ще бъде изписването на цените в двете валути при дрехите и обувките през летните..

публикувано на 09.07.25 в 11:28

Сценичните изкуства искат спешно средства, нямат пари

Общото събрание на членовете на асоциацията в театралната област настоява за спешно отпускане на средства за сценичните изкуства, заради намалената с над 29% субсидия в сектора и редуцирането на приходите на театрите с 5 на сто.  В писмо до министъра на културата те предупреждават, че има реална опасност институциите да не могат да изплатят..

публикувано на 09.07.25 в 10:00

Преминаването от лев в евро - говорят пловдивчани

Смяната на лева с еврото вече чука на вратата ни. Европейският парламент в Страсбург и Съветът по икономически и финансови въпроси в Брюксел казаха „да“ на България за влизането в единната валута от 1 януари 2026 г. С това страната ни ще стане 21-вия член на еврозоната. Търговците имат месец да се подготвят преди изписването на стоките и услугите да..

публикувано на 09.07.25 в 08:47

В Пловдив отбелязаха Деня на парамедика

С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика.   Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..

публикувано на 08.07.25 в 12:13