Само за няколко дни изтеглените зелени Ковид сертификати в страната надхвърлиха 2 млн, а притежаващите ги български граждани вече наброяват 30% от населението. Като гаранция за здраве или като бонус за измамна свобода, сертификатите досега успяват да отложат пълния локдаун.
Докога и на каква цена спасителните документи със законова тежест единствено у нас ще изместват мерките, които Министерството на здравеопазването иска да наложи като единствено спасителни за разпространението на пандемията, а бизнесът и гражданите продължават да отхвърлят като пагубни за обучението и за икономиката на страната.
За раните на обществото, заради Ковид-заразата и отсъствието на социална солидарност събеседник по темата – имунологът от БАН проф. Пенка Петрова.
"Зеленият сертификат щади бизнеса и хората, той е златната среда в сегашната ситуация. Макар че според създателите на една от ваксините може КОВИД-19 да се превърне в сезонно заболяване като грипа, има време до тогава", смята специалистът.
Според проф. Петрова голямата надежда на човечеството е ваксинирането, така че населението да има имунна памет, която да се активира при среща с вируса.
По повод повишната 6 пъти смъртност при 4-та вълна на коронавирусната инфекция, тя коментира: "Трябва обществена солидарност. Говорим много за собствените си свободи, но развихме нечувствителност към високата смъртност. Голяма заблуда е, че голяма част от хората са се срещали с КОВИД-19 и са развили някакъв имунитет. Последните изследвания сочат, че това не е така", каза още имунологът.
Проф. Петрова призова за улеснен достъп до ваксини на всички българи. "Нека районните поликлиники да разпространяват ваксините и до най-малките населени места, така че хората да имат достъп до имунизация", подчерта тя.
Цялото интервю на Веселина Пеева с имунолога проф. Пенка Петрова е в прикачения файл.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..