Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зеленият рестарт на ЕС с иновации и технологии

Предизвикателствата на зеления преход могат да се трансформират в стратегия за растеж, възможности и работни места, но са нужни инвестиции и реформи. Ключовите сектори са науката и иновациите. Това отбеляза по време на международен форум, проведен у нас в средата на октомври  българският еврокомисар Мария Габриел. Тя акцентира и на финансирането за екологични технологии и проекти, заложено в две от европейските програми:

Програмата „Хоризонт Европа“ ще бъде с бюджет от 95,5 милиарда евро, което я превръща в най-голямата публична програма за инвестиция в наука и иновации в света. Това е възможност за всяка една държава-членка. Програмата „Еразъм+“  ще бъде с двойно увеличен бюджет от  28 милиарда евро и това позволява да наблегнем с инвестиции не само във висшето образование, а и в професионалното. В „Хоризонт 2020“ са инвестирани над 1 милиард евро в научни решения за подпомагане на екологичния преход. От одобрените общо над 70 проекта има 14 български участници.

Експертен екип от иновативни, икономически и природозащитни организации, обединен  в Коалиция за Зелен рестарт  създаде Учебник по бъдеща история на България, който показва какви могат да бъдат ползите от Националния план за възстановяване и устойчивост и привличането на средства по европейския механизъм Next Generation EU. Саша Безуханова - един от създателите на учебника и основател на платформата MOVE.BG и член на Европейския съвет по иновации, отбеляза 

Очертахме как с конкретни политики, инициативи и законодателни мерки  може да се развие България в следващите 30 години. Посочихме и мерките, необходими за опазване на природните ни ресурси - един от най-важните капитали за бъдещето. 32 % от територията на държавата ни е защитена зона от Натура 2000. Реките у нас са все още не дотам замърсени - 30 %, докато в Западна Европа това замърсяването достига 60-70 %. Изключително важно е да се вземта превантивни мерки за опазване на този капитал. 

Безуханова заяви, че имаме много добри възможности за развитие и даде като добър пример за таков две от страните-членки на Европейския съюз:  

Естония стана световнен експерт за дигитална държава. Финландия се специализира като държава, която развива кръгова икономика. Има много възможности. С добра национална политика ние можем да привлечем голям ресурс от частните инвестиционни пазари в посока устойчиви инвестиционни решения, включително и за рискови инвестици. 

Подготовката на кадри за работа в новите  технологични сектори в екологията и изпълнението на проекти в тази насока също заема водеща позиция. В това е убеден и ръковдителят на специлност Екоенергийни технологии в Пловдивския университет доц. Драгомир Господинов

Реализацията е във все по-големия брой фирми, които се занимавт с възобновяеми енергийни източници -  в сферата на  фотоволтаиците, топлинната слънчева енергия, ветрогенераторите, биомасите и геотермалната енергия.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пожарникари спасиха семейство от преспите в Родопите

Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември  следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..

публикувано на 12.12.24 в 15:08

Днес справедливостта за България и Румъния възтържествува

България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..

публикувано на 12.12.24 в 15:06

ПУ "П. Хилендарски" спечели проект за 20 млн. лв. по ПВУ

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост.  Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..

публикувано на 12.12.24 в 10:49

Криотерапията преборва хроничната болка

Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви  в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в  програма..

публикувано на 12.12.24 в 10:15

Ресторантьорите са в чакаща стачна готовност

Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия.  Това заяви пред Радио Пловдив  заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев .  Той посочи, че всичките 36..

публикувано на 12.12.24 в 09:19