Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правилното поддържане на гората е ключът за климата

| обновено на 02.11.21 в 17:04
Снимка: БГНЕС

„Това, което беше постигнато днес в Глазгоу - да се спре обезлесяването до 2030 година, под което се подписа и Бразилия, е чудесна мярка. Но не е достатъчна за намалява на емисиите“.Това каза в предаването „Ден след ден“ на радио Пловдив Апостол Дянков – старши експерт в българския офис на Световния фонд на дивата природа.

Той подчерта, че у нас гората расте като биомаса. Има много неизползваеми или изоставени площи, които се самозалесяват. „Това може да е позитивен процес и да допринесе за бъдещите климатични цели на правителството, ако се изпълн правилно“ – посочи Дянков. По думите му, една добро решение в тази посока е това на Изпълнителната Агенцията по опазване на горите да не се дават права на общините да премахват тези гори, които не са гори по статут.

Но ако се самозалеси една нива, тя не винаги се превръща в гора, напротив, коментира експертът. Според него, по-голям проблем у нас е, че в България  има много стари гори, недокоснати от човешка дейност стотици години, и е важно да ги запазим.

„Но продължават произвола и незаконната сеч, които може да достигнат до 40% от общия дърводобив в България в различни години“ – отчете Дянков.

Световният фонд на дивата природа препоръчва да се търси естествения процес, в който гората се превръща във функционираща, в  стара гора.

„Много голяма част от въглерода, който искаме да извлечем от атмосферата и да го складираме, така че да не подпомага затоплянето на климата, той се съдържа в мъртвата биомаса в горите, тоест в мървтите изгнили дървета, които са дом на много животни, растения, гъби. Правилното поддържане на гората е ключа“ – категоричен е експертът.  

В тази насока той посочи, че е важно да спре порочната практика със заменките с гори. И да се дадат в бъдеще стимули на собствениците на гори да извършват дейности, които да помагат и на горите, и на природата, и на климата. Един от тях е увеличаване на крайречните гори, които помагат да има повече вода и предпазват от наводнения. Друга практика е прилагането на агроекологичните мерки от ЕС, при които на една и съща земя да се гледат дървета и селскостопански култури.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22