Нов европроект ще помага за дигитализация на висшето образование в седем български университета, в Института по микробиология на БАН и Националния център по заразни и паразитни болести. Днес бе даден старт на проект “ОМНИА”, чийто бенефициент е Медицински университет Пловдив. Партньори са Медицинските университети в София и Плевен, ПУ „Паисий Хилендарски“, Университетът по хранителни технологии, както и Национална спортна академия и Тракийски университет в Стара Загора.
Безвъзмездната финансова помощ по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" и Европейския социален фонд е 4,7 млн. лева. С тези средства ще бъдат разработени и реализирани (на български и на английски език) девет нови докторски и магистърски програми, съобщи ректорът на МУ-Пловдив проф. Мариана Мурджева, ръководител на проекта. Тя уточни, че програмите са по „Медицинска микробиология и лабораторна имунология“, „Спортна физиология, спортна кардиология и спортна травматология“, „Диететика“, „Иновативни лекарства“, „Предприемачество и иновации във фармацевтичния бизнес“, „Биостатистика“, „Палиативна медицина“, „Гериатрия“, „Медицина, психология и вяра“.
По проекта ще бъдат обучени около 100 магистри и докторанти, като първите студенти ще бъдат приети през академичната 2022/2023 година, каза координаторът от Пловдив проф. Диляна Вичева, заместник-ректор на МУ-Пловдив. Тя допълни, че до март 2022 г. предстои акредитация в НАОА, като завършилите успешно ще получат за първи път в България една диплома, издадена от два или три университета. Ще бъде създаден виртуален университет Медтех и ще бъде подпомогнато кариерното развитие на преподаватели и студенти.
Ще се създаде мрежа на кариерните центрове на партньорските университети за по-продуктивна връзка на бизнеса и студентите.
Асоциирани партньори са университети в Гърция, Франция и Италия. Крайният срок за проекта е до декември 2023 г., като приемът на студенти и докторанти ще започне от март до декември следващата година.1800 студенти от 9 български научни институции да получат знания и умения за тяхната бъдеща реализация на пазара на труда, осъществяването на предприемаческите им идеи, създаването и развитието на собствен бизнес. В името на проекта ОМНИА /лат. – „всичко”/ се вплита стремежът на МУ-Пловдив и партньорите им да обгърнат повече аспекти на съвременния живот.
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпрастранена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е възникването..
Община Пловдив получава над 10 милиона лева по програма "Околна среда" за зелена градска среда за премахване на т.нар. "кални петна" в града. Това съобщи зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. 33 хектара е площта на тези "кални петна", които са разположени на територията на целия град. Калните петна са незатревени площи в..
ГДБОП разби организирана престъпна група, извършвала данъчни престъпления и изпиране на пари в особено големи размери чрез покупко-продажба на луксозни моторни превозни средства. Арестувани и обвинени са 4-ма души, проверени са 9 автокъщи, иззети са над 30 автомобила, 8 от които в двора на частен имот. До момента е установено, че нанесената щета на..
Данъчните влязоха на проверка в зеленчуковата борса в Първенец. Контролът е част от проверките за цените на храните и правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки. Цели още ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Проверките започнаха вчера с инспекции в магазините и складовете в страната, а днес продължиха с..
На 404 милиона 557 хиляди лева ще възлиза субсидията от централния бюджет за финансовата рамка на Пловдив за 2025 година. Това показват данните от проекта на бюджет на страната, публикаван за обществено обсъждане. Общата субсидия за делегираните от държавата дейност е за малко над 391 милиона лева, а изравнителната субсидия възиза на почти 7..