Нов европроект ще помага за дигитализация на висшето образование в седем български университета, в Института по микробиология на БАН и Националния център по заразни и паразитни болести. Днес бе даден старт на проект “ОМНИА”, чийто бенефициент е Медицински университет Пловдив. Партньори са Медицинските университети в София и Плевен, ПУ „Паисий Хилендарски“, Университетът по хранителни технологии, както и Национална спортна академия и Тракийски университет в Стара Загора.
Безвъзмездната финансова помощ по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" и Европейския социален фонд е 4,7 млн. лева. С тези средства ще бъдат разработени и реализирани (на български и на английски език) девет нови докторски и магистърски програми, съобщи ректорът на МУ-Пловдив проф. Мариана Мурджева, ръководител на проекта. Тя уточни, че програмите са по „Медицинска микробиология и лабораторна имунология“, „Спортна физиология, спортна кардиология и спортна травматология“, „Диететика“, „Иновативни лекарства“, „Предприемачество и иновации във фармацевтичния бизнес“, „Биостатистика“, „Палиативна медицина“, „Гериатрия“, „Медицина, психология и вяра“.
По проекта ще бъдат обучени около 100 магистри и докторанти, като първите студенти ще бъдат приети през академичната 2022/2023 година, каза координаторът от Пловдив проф. Диляна Вичева, заместник-ректор на МУ-Пловдив. Тя допълни, че до март 2022 г. предстои акредитация в НАОА, като завършилите успешно ще получат за първи път в България една диплома, издадена от два или три университета. Ще бъде създаден виртуален университет Медтех и ще бъде подпомогнато кариерното развитие на преподаватели и студенти.
Ще се създаде мрежа на кариерните центрове на партньорските университети за по-продуктивна връзка на бизнеса и студентите.
Асоциирани партньори са университети в Гърция, Франция и Италия. Крайният срок за проекта е до декември 2023 г., като приемът на студенти и докторанти ще започне от март до декември следващата година.1800 студенти от 9 български научни институции да получат знания и умения за тяхната бъдеща реализация на пазара на труда, осъществяването на предприемаческите им идеи, създаването и развитието на собствен бизнес. В името на проекта ОМНИА /лат. – „всичко”/ се вплита стремежът на МУ-Пловдив и партньорите им да обгърнат повече аспекти на съвременния живот.
До 31 януари следващата година ще бъде завършен булевард „Александър Стамболийски“ в район „Южен“. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров, който е провел срещи в МРРБ с изпълнителите на Южния обходен колектор. Подписан е и линеен график с конкретните дейности и срокове. Кръстовищата, които са ключови по проекта, ще бъдат направени през..
Започва изграждането на нова детска градина за шест групи на улица „Константин Геров“ 47 в район „Южен“. Кметът на Пловдив Костадин Димитров и неговият заместник Владимир Темелков дадоха старт на реализацията на проекта. Новото детско заведение, което ще е на два етажа, ще е за 150 деца на възраст от 3 до 6 години. Всяка една от шестте групи ще има..
Недопустимо е ледената пързалка на площад „Централен“ в Пловдив да възпрепятства достъпа до паметника на патриарх Кирил в Цар-Симеоновата градина. Това заяви общинският съветник доктор Борислав Матеев, който внесе сигнал питане до кмета Костадин Димитров. Матеев настоява да се изясни кои служители са разрешили да се ограничи достъпът до..
„Каритас България“ стартира ежегодната си кампания „Защото СМЕ ХОРА“, чрез която организацията има за цел да помогне в домашна среда на една от най-уязвимите групи в българското общество – възрастните хора. От 25 ноември 2024 г. до 31 януари 2025 г. кампанията ще набира средства чрез DMS CARITAS на номер 17 777, в името на едно по-уютно,..
УМБАЛ „Свети Георги“ и Районен център за трансфузионна хематология (РЦТХ) - Пловдив, организират доброволна кръводарителска кампания, в която служителите на лечебното заведение ще дарят своята кръв за нечий живот. Целта на кампанията е да се осигурят нужните количества кръв и кръвни съставки за нуждаещите се пациенти. Мотото на..