Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вирусът непрекъснато мутира

 "Вирусът е може да се каже, "живо същество", което непрекъснато мутира. Практически не можем да кажем за какъв период от време ще постигне мутации, които да бъдат по-малко болестотворни и да предизвикват по-малко зарази.  Това е свързано и с нашумялата напоследък  А-30, вариант на въпросния вирус, който е известен още от пролетта. Потенциалното му по-голямо болестотворно действие бе разкрито в научните публикации съвсем наскоро". Това подчерта молекулярният биолог от БАН проф. Маргарита Апостолова. 

По думите й, няколко са вариантите за преодоляване до някаква степен  на вируса  -  вирусът да мутира естествено или  да бъдем ваксинирани, като бъдат създадени и лекарства за лечение на Ковид-19.

"Ситуацията е такава, че не можем да живеем отделно от цялото общество и хората да не предпазват себе си и околните. Дори и в Китай, където имаше пълен локдаун,  в различни градове вирусът се появява отново, в зависимост от това, какво се е случило".

 Според проф. Апостолова,  ние трябва да се научим да живеем с вируса, да не забравяме, че грипните вируси се появяват всяка година, а  за съжаление, този се появява по-често и затова отчитаме тези вълни. 

"А-30 е изследван на клетъчно ниво, беше забелязан през пролетта в Ангола и в Швеция, но се смята, че е възнакнал в Танзания и той беше секвениран,  като бяха разкрити  промените в последователностите на генома в този вирус и те никак не са хубави. Свързани са с местата, където са направени ваксините срещу този S-протеин   така, че те да действат. С други думи, направените към момента ваксини не е ясно колко ефективни ще бъдат към  S-протеина и към този вариант". 

Проф. Апостолова подчерта, че на учените е направил впечатление и фактът, че там, където вирусът се свързва с рецептора, който навлиза в нашите клетки и е свързан с регулацията на кръвното ни налягане, също има мутации, които го карат по-лесно да влезе. 

 "Има и друга мутация, която подпомага навлизането на този вирус, който не се е разпространил така бързо като Делта, но генетичните му характеристики подпомагат още по-бързото му разпространение".  

Високото технологично ниво, на което са произведени сегашните RNK-съдържащи ваксини, могат много бързо да бъдат променени, за да се създаде по-ефективна ваксина и към новия вариант, подчерта още проф. Апостолова. 

Тя препоръча предстоящите избори да бъдат организирани така, че да не се задържат  много хора на едно място дълго време. 

Чуйте повече от звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
д-р Румен Стоилов

Да създадем мир и подреденост в себе си

В Световния ден на сърцето 29 септември, наш гост бе кардиологът д-р Румен Стоилов. Човекът, който със сигурност е на "ти" с най-усърдно работещият мускул от медицинска гледна точка, но и човекът, който познава в дълбочина енигматичната стойност на най-важния орган в нашето тяло.  Дали сърцето се намира на едно и също място във всеки един от..

публикувано на 29.09.24 в 19:22
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би, това е най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42

20 на сто по-малка и по-скъпа гроздова реколта в Пловдивско

"Това беше изключителна от гледна точка на предизвикателствата година. В нашия край, слава на Бога, нямаше градушки и други природни бедствия, но пък за сметка на това горещините бяха страшни".  Такава равносметка прави Георги Джингаров, лозар и винопроизводител от Брестовица. По думите му, ако нашите предци са наричали част от дните през юли..

публикувано на 27.09.24 в 10:19

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет след 27.10.

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет на Пловдив след парламентарните избори на 27 октомври. Той е включен на второ място в листата на ГЕРБ - СДС за Пловдив град след лидера Бойко Борисов. В интервю за Радио Пловдив Костадин Димитров обясни решението си така: "Нямах колебания дали да се включа в листата, защото за 10 месеца имах много..

публикувано на 26.09.24 в 15:39