Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вирусът непрекъснато мутира

 "Вирусът е може да се каже, "живо същество", което непрекъснато мутира. Практически не можем да кажем за какъв период от време ще постигне мутации, които да бъдат по-малко болестотворни и да предизвикват по-малко зарази.  Това е свързано и с нашумялата напоследък  А-30, вариант на въпросния вирус, който е известен още от пролетта. Потенциалното му по-голямо болестотворно действие бе разкрито в научните публикации съвсем наскоро". Това подчерта молекулярният биолог от БАН проф. Маргарита Апостолова. 

По думите й, няколко са вариантите за преодоляване до някаква степен  на вируса  -  вирусът да мутира естествено или  да бъдем ваксинирани, като бъдат създадени и лекарства за лечение на Ковид-19.

"Ситуацията е такава, че не можем да живеем отделно от цялото общество и хората да не предпазват себе си и околните. Дори и в Китай, където имаше пълен локдаун,  в различни градове вирусът се появява отново, в зависимост от това, какво се е случило".

 Според проф. Апостолова,  ние трябва да се научим да живеем с вируса, да не забравяме, че грипните вируси се появяват всяка година, а  за съжаление, този се появява по-често и затова отчитаме тези вълни. 

"А-30 е изследван на клетъчно ниво, беше забелязан през пролетта в Ангола и в Швеция, но се смята, че е възнакнал в Танзания и той беше секвениран,  като бяха разкрити  промените в последователностите на генома в този вирус и те никак не са хубави. Свързани са с местата, където са направени ваксините срещу този S-протеин   така, че те да действат. С други думи, направените към момента ваксини не е ясно колко ефективни ще бъдат към  S-протеина и към този вариант". 

Проф. Апостолова подчерта, че на учените е направил впечатление и фактът, че там, където вирусът се свързва с рецептора, който навлиза в нашите клетки и е свързан с регулацията на кръвното ни налягане, също има мутации, които го карат по-лесно да влезе. 

 "Има и друга мутация, която подпомага навлизането на този вирус, който не се е разпространил така бързо като Делта, но генетичните му характеристики подпомагат още по-бързото му разпространение".  

Високото технологично ниво, на което са произведени сегашните RNK-съдържащи ваксини, могат много бързо да бъдат променени, за да се създаде по-ефективна ваксина и към новия вариант, подчерта още проф. Апостолова. 

Тя препоръча предстоящите избори да бъдат организирани така, че да не се задържат  много хора на едно място дълго време. 

Чуйте повече от звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28