8 пъти дарилият кръвна плазма за лечение на хора с коронавирус пазарджиклия Димитър Йонов вече е с бустерна доза ваксина. Но това не го спира и добавя в мисията си да помага в корона-кризата с фейсбук група. В нея публикува научни статии за ползата от ваксините и вярва, че така може да мотивира тези, които се притесняват да се имунизират все още.
36 годишният телекомуникационен инженер, за когото сме ви разказвали, че започва своята връзка с COVID-19 миналия ноември, преболедува вируса, изолиран от семейството с двете му деца. 40 дни по-късно вече е решил, че ще дари кръвна плазма, за да помогне в лечението на някого в нужда.
„Някои от хората бяха от Петрич – и двамата възрастни, мъж и жена, независими един от друг, не семейство. Имаше хора от София от болницата „Света Анна“. Имаше една жена, която от социалните мрежи призова за плазма за баща си – тя самата беше в Гърция и не можеше да помогне. Хората са благодарни, всички се възстановиха“ – разказва Димитър, сам баща на две деца.
На въпрос какво е чувството, което изпитва, когато помогне, отговаря: „Дали си дарил частица от себе си или си помогнал на някого да пресече улицата – то е едно и също“.
Въпрос на възпитание и добри намерения, но и отговорност към обществото е ваксинирането срещу коронавирус –допълва 36 годишният инженер.
„Много се заговори за права и свободи. Но на първо място, за да си свободен, трябва да си отговорен към останалите. Защото това засяга целия свят и изглежда по-страшно от вайна. Затова хората трябва да се ваксинират и да повярват в науката.“
С тази мисъл Димитър Йонов се ваксинира и с бустерна доза ваксина. А сега вече развива и група във фейсбук в полза на кови-имунизациите.
„Групата се казва Ваксини COVID 19. За да може някой, който се колебае, да прочете изцяло медицинска информация, подкрепена с научни факти без дезинформация, за да може да вземе правилното за себе си решение – да опази здравето си.“
Чуйте интервюто с Йонов в звуковия файл.Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..
След първата вълна от протести обединеният туристически бранш обявява общонационален протест под наслов: “Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги”. Това решение идва след многократни, но неуспешни опити за диалог с управляващото мнозинство относно предложения за повишаване на събираемостта и аргументи за..
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..