Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Артистите и културното възстановяване на Европа

Пандемията Ковид нанесе големи поражения върху почти всички сектори от обществения ни живот, но едни от тези, които първи и най-чувствително понасят пораженията, са работещите в сферата на изкуството и културата. Пандемията затвори концертни зали, театри, галерии, доведе до отмяна на представления, което създаде несигурност и за перспективите на желаещите да работят в сферата на творчеството. По думите на евродепутата и член на Комисията по култура и образование в ЕП Асим Адемов, „Хората на изкуството са изключително важни за обществото ни, защото помагат за укрепване на европейското културно многообразие и на ценностната ни система. Да си помислим за миг,  когато бяхме в локдаун и нямахме възможност да общуваме, как щяхме да се чувстваме без филмите, музиката, създадените творби от хората на изкуството“.

За съжаление обаче, много от тези хора останаха вследствие на пандемията с ограничени или с никакви доходи или достъп до социални обезщетения.

На състоялия се по темата миналия месец дебат в ЕП, евродепутатът Асим Адемов излезе с конкретно предложение: „..Настоях заедно с моите колеги, хората на изкуството да имат достъп до социални обезщетения, адекватна социална закрила, както и държавите-членки да включат културата в Националните си планове за възстановяване и устойчивост и да заделят поне 2% от бюджетния пакет на този механизъм за култура и образование. Смятам, че всички държави-членки, включително и България, са длъжни да подпомогнат този сектор, който се възстановява най-бавно от пандемията и да направят така, че нито един творец да не бъде изоставен“.

Независимо от сложните условия на времето обаче, творците успяват да прехвърлят границите на ограниченията, като продължават да създават качествени местни културни продукти, както и в партньорство с артисти от други страни. Основателят и директор на Пловдив Джаз Фест, който стартира на 31 октомври, Мирослава Кацарова, бе категорична, че на моменти условията за организацията му са изглеждали непосилни. „Изкуството е дух и спасение. Именно в такива гранични ситуации се появява необходимостта от божественото най-силно от всякога и в тази тежка криза за мен е чест да  се опитаме да потърсим спасението в духа и в хубавата музика не в онлайн концерти, а наживо“.

 Такава е и позицията на директора на международния Plovdiv GuitARTFestival Христо  Коликов, както и на живеещата в Женева от дълги години художничка Албена Михайлова, организирала поредното любопитно арт събитие в родния Пловдив.

Държавна опера – Пловдив и Драматичният театър осигуриха зелен коридор и 50% отстъпка от бърз тест срещу Ковид-19 преди всеки свой спектакъл. Това става, заради новите мерки срещу разпространението на болестта и изискването за зелен сертификат или отрицателен тест. И по думите на директора на театъра Кръстю Кръстев, „..проблемът с пандемията трябва да бъде решен най-напред лично и с отговорност към другите. Хората, които влязат в театъра, да изпитат наслада, че са на място, което е различно и представя чудеса.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34