Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават консултациите на жертвите на домашно насилие

Продължават консултациите на жертви на домашно насилие, които Фонд ИГА изплънява от месец август, като част от проекта „Център за превенция на домашно насилие“. Освен консултации в Бюрото за консултиране, насочване и подкрепа в офиса на организацията, се извършват и мобилни консултации с лица, преживели домашно насилие, в рамките на област Пазарджик. За целта екип от психолог и специалист по социални дейности пътува до населеното място в пожеланото от лицето време.

В проекта са заложени психологическа и юридическа подкрепа на хора, претърпели домашно насилие, както и работа с извършителите.

„Включихме мобилните консултации преди 3 години. Отчитаме голям успех на проекта и на тази дейност“, каза Валентина Гешева, експерт по проекта.

От началото на проекта през месец август т.г са консултирани 7 души от 3 населени места в областта.

„За съжаление много от хората, които посещаваме са по-възрастни. Най-често те са тормозени от своите деца. Много е тежко за един родител, който е дал всичко на своето дете, да бъде третиран по този начин“, каза Гешева.

За да достигнат до потърпевшите специалистите от проекта разчитат както на полицията в областта, така и на гражданите.

„В много от случаите получаваме сигнали от съседи, дори от непознати, на които жертвата е споделила за своето положение“, разказа Валентина Гешева, която също провежда консултации.

Проекта приключва през средата на месец декември, но от Фонд ИГА заявяват, че консултациите, на хора в нужда, няма да приключат.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56