Тя обясни, че е много е сложна имунната система, когато осигурява защита срещу Ковид, а и срещу други инфекции. Тази защита не се осигурява само от антителата. Специално при вирусните инфекции е водещ клетъчният имунитет. А той се основава на наличието на специализирани имунни клетки, които се изследват в друг тип по - сложни тестове. За съжаление, и те не са валидирани и там няма консенсусни стойности за протекция, както и при антителата няма установени с научни доказателства прагови стойности за тяхната протекция, посочи проф. Мурджева.
Тестовете за антитела трябва да отговарят на определени изисквания. Ще се търсят антителата от типа IgG (имуноглобулин Же). Праговата им стойност ще бъде 150 BAU/ml - 150 свързващи антителата единици.
Наличието на този тип антитела е индикатор за преминато заболяване.
Проф. Мурджева призна, че има компромиси с въвеждането на тестове за антитела. Тя обаче подчерта, че медиците са отговорни да търсят максимален здравен резултат. А чрез тези тестове ще бъде извадена част от скритата заболеваемост.
Търсенето на социален и икономически ефект е приоритет на политиците, категорична е Мариана Мурджeва. По думите й, най - добрият вариант е да се постигне баланс между здравните и социалните и икономическите ефекти.
В имунологичните лаборатории у нас има достатъчно лекари специалисти, които да направят изследванията.
Лабораториите имат капацитет да извършват коректна интерпретация. Въпросът е дали ще има достатъчно тестове.
Мурджева обясни, че Медицинският университет в Пловдив има забрана да извършва такива изследвания, въпреки че има този капацитет.
Тези изследвания се контролират, за тях има запис в информационната система и контролът е стриктен. Затова са малко допустими фалшификации на тези тестове, смята проф. Мурджева.
Интервюто на Паолина Комсалова с проф. Мариана Мурджева е в звуковия файл.
Продължава разследването на инцидента в завод „Асарел-Медет“, при който загина 55-годишен работник , след срутване на конструкция в цеха за средно и дребно трошене. Преди падането на естакадата там е имало локален пожар и най-вероятно това е нарушило основите на съоръжението. По нещастно обстоятелство в момента на срутването работникът се е намирал..
Пловдив почита 152 години от гибелта на Апостола на Свободата Васил Левски. Поклонението пред паметника на Васил Левски на централната алея на Бунарджика започва в 11.00 часа с участието на представителни военни формирования – почетна рота, военен духов оркестър и венценосци, членове на Общински комитет „Васил Левски”, Комитет „Родолюбие” и..
В Пловдив продължават проявите в съпътстватаща програма на десетото издание на мегафорума за агробизнес, включващ изложбите АГРА, Винария и Фудтех. В Конгресния център на панаира ще се проведе семинар на тема „Добри земеделски практики и примери от България и Европа в областта на климата, почвеното здраве и намаляване на риска от използване на..
Националната търговска гимназия-Пловдив тържествено отбелязва днес 115 години от създаването си. Възпитаниците на гимназията и техните преподаватели ще проведат шествие до паметника на Апостола в подножието на Бунарджика. Там ще се поклонят пред паметта на Васил Левски. След което се отправят към тържественото честване на годишнината, което ще..
С регионално състезание "Лъвски скок" и факелно шествие в Смолян ще бъде почетена паметта на Васил Левски , съобщиха от пресцентъра на Община Смолян. На 19 февруари сутринта ще се проведат надпреварите „Лъвски скок“ в спортната зала на ППМГ „Васил Левски“. Ще има и съпътстваща изложба „Олимпийски добродетели. Изявени спортисти и олимпийски..