"Победата за "Продължаваме промяната" е убедителна, но тя е за сметка на своите съюзници. От протестиращия вот около 1,5 млн граждани регистрираха доверие пак към една партия, както беше и при Слави Трифонов, а сега – към двамата млади хора и се случва същото - очакват да съставят правителство". Това подчерта социалогът от "Галъп" Андрей Райчев.
По думите му, българският народ е направил същото. Инвестира доверие към тези протестъри, които имат най-много шанс. Но се получи нещо като канибализъм сред тях и това коства половината гласове на Слави Трифонов и може би половината - на Мая Манолова, около една трета от гласовете на ДБ... и категорична загуба на БСП, която се свлече до 5 място. Тези хора са дали гласове на Продългаваме промяната.
Избирателна активност не е толкова ниска, но показва, че народът проявява дефицит на търпение и му е писнало от политиците. Ако те си позволят още веднъж да повторят това, ще стане много лошо.
На въпрос дали ще се сформира Правителство, Райчев заяви, че е рано да се коментира, тъй като все още не са ясни и гласовете от чужбина. Със сигурност обаче четирите протестни партии, заедно с БСП провят над 121 депутата. ГЕРБ плюс ДПС, плюс „Възраждане“ обаче не прави 121 депутата.
"Ситуацията е странна, защото те са много по-големи, а имат да предлагат на същите трима лидери – Корнелия Нинова, Христо Иванов, Слави Трифонов. Те предлагат своя човек за премиер, но не настояват за това, защото то подлежи на преговори. И да си представим реакцията на тези трима лидери. Който и от тях да каже, че не е съгласен, ще счупи прозореца".
Анализирайки заявеното от Трифонов, че ако се върне назад във времето, пак ще направи същото. Райчев обаче подчерта, че в тях не вижда враждебно действие, а че ще подкрепи най-големите.
По сложен е проблемът с Нинова и Иванов. За Нинова това бе лош ден, след толкова провалени избори може да се стигне и до преврат в БСП. При Иванов има нещо друго – Лозан Панов започна да го хапе на тема „комунизъм“ и това усложнява нещата. Сложният въпрос пред тези двама млади хора, на които властта ще бъде в ръцете, ще бъде не толкова поведението на Слави Трифонов, а съчетаването на БСП и ДБ, заяви Райчев.
"Възраждане" имаха гласове от чужбина и сега се изчакват резултатите. Но те са партия, която няма намерение да прави коалиции, а иска цялата власт. Те са малки, присъствието им е символично, изявяват се като алтернатива на България".
За президентските избори се очертава балотаж със сериозна разлика между първия и втория. Няма никакво съмнение обаче, че победителят на тези избори е Румен Радев.
"В България сме избирали 6 пъти президент и никога вторият не е ставал първи. Няма човек, който да се страхува обаче повече от едни избори, отколкото Радев.
Интервюто – звуковия файл:
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Хилс ъф рок“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала – подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..