На днешния ден Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив отбелязва 106 години от рождението на своя патрон.
През 1964 г. големият композитор и педагог проф. Асен Диамандиев използва авторитета си на музикант и общественик, за да открие в родния си град първото в страната извънстолично висше училище по музика. Тогавашният „Висш музикално-педагогически институт“ прераства в академия по изкуствата, която днес е единствена в страната по обхвата на своята мултижанровост.
АМТИИ чества празника си с три специални събития.
„На името на патрона ни, проф. Асен Диамандиев, от тази година учредяваме специално отличие за успешно представящи се студенти“, съобщи проф. Шекерджиева-Новак, ректор на висшето училище. На 15 ноември ръководството на Академията обяви първите 3-ма наградени със специален диплом и финансови средства, отличени от трите факултета – Мартин Даскалов от „Музикална педагогика“, Яна Демирова от „Музикален фолклор и хореография“ и Христо Михов от „Изобразителни изкуства“.
На проф. Асен Диамандиев е посветена и изложбата ,,Изкуство по време на пандемия“. Проекти и рисунки от работния процес на студентите в специалност „Дизайн на облеклото“ към АМТИИ желаещите ще могат да разгледат днес от 18 часа в новата разкрита археологическа зала, т.нар. Източен сектор на Античния стадион на Филипопол (под сградата на магазин H&M на Главната улица).
Изложбата е по програма „Пловдив за младите“ към Община Пловдив. „С подкрепата на фондация „Откривай и развивай“ имаме възможност да покажем и разкажем на публиката за това как протича процес на обучение във време на изолация, и как се намира вдъхновение, за да създаваш изкуство по време на криза“, обяснява преподавателят доц. д-р Динка Якимова-Касабова.
Изложба с академичните издания за 2020/2021, организирана от академичната библиотека е третото събитие, посветено на празника. В библиотеката са показани сборници от научните форуми на Арт академията по изкуствата – Пролетни научни четения 2020; Международната научна конференция „Еволюция срещу революция“ - 2020, осъществена съвместно с регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе; Годишник – 2020, сборник с доклади от Международната научнопрактическа конференция „Управленски и маркетингови проблеми в изкуството“; четирите нови броя на академичното издание АртСпектър; продукцията на новосъздадената „Академична библиотека“ и др. В по-голямата си част изданията са с оригинален бранд, част от търсената нова идентичност на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив.
За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..