Огнище на птичи грип е открито във ферма за кокошки в село Трилистник. От Българската агенция по безопасност на храните съобщават, че това е второ огнище в обекта за тази година и пето от 2017-та до днес. В момента в него се отглеждат над 30 хил. птици, като съмнението за заболяване сред тях е породено от повишена смъртност.
Със заповед на изпълнителния директор на БАБХ предстои да се умъртвят по хуманен начин заболелите и контактни птици в обекта и да се обезвредят труповете под официален надзор и по начин, недопускащ разпространяване на болестта.
Около птицефермата са определени: 3-километрова предпазна зона, в която попадат село Трилистник от община Марица, село Стряма и Държавно ловно стопанство „Чекерица“ в община Раковски. В 10-километрова наблюдавана зона попадат селата Рогош, Скутаре, Маноле, Манолско Конаре, Ясно поле, Динк, Крислово, Калековец, Желязно и Войводиново. В община Раковски под наблюдение ще са града, Стряма и Шишманци. Ще се наблюдава и Садово.
Извършва се епизоотично проучване и се проследява движението на домашни и други птици, яйцата и животинските продукти, добити от тях, както и фуража за птици и транспортните средства, свързани с технологичния процес в двете зони.
От началото на годината у нас са потвърдени 9 огнища, между които и новото в село Трилистник, както и 2 случая при диви птици.
Подробности по темата може да чуете от звуковия файл в интервюто с директора на Областната дирекция по безопасност на храните в Пловдив д-р Иван Шиков.Продължават усилията на ветеринарните власти за овладяване разпространението на шарката по овцете и козите на територията на Пловдивска област. В рамките на седмицата са констатирани само две нови огнища, но вземането на проби продължава, защото всеки ден постъпват нови сигнали от собственици на животновъдни обекти за заразени стада. Това стана ясно..
Община Пловди обяви обществената поръчка за изграждане на нова пътна възка – продължение от бул. „Санкт Петербург“ до кръстовището на Цариградско с Ягодовско шосе. Общата длъжина на трасето е 1 километър и 120 метра, а прогнозната стойност е 26 милиона лева. К ъм този момент поръчката е обявена без осигурено финансиране. Проектът е в..
С над 30 нарушения приключи съвместната акция на полицията и другите контролни органи, която се проведе днес по метода на широкообхватния контрол на пътя Пазарджик - Пловдив при разклона за Говедаре. Проверени са над 120 леки коли, микробуси и камиони и 140 души. Всички шофьори за изпробвани за алкохол. Полицията е открила 11 нарушения, за които са..
Актове са съставени от полицията на шофьора, в чийто лек автомобил три момичета са се возили рисково през прозорците, на едната от пътничките и на родителите на другите две деца. Случаят, за който Радио Пловдив съобщи, е от късните часове на неделния ден, когато на кръстовището между бул. „България“ и улица „Огражден“, по време на движение три..
Главният път в село Коситево, който свързва Пазарджишко шосе с Радиново, ще бъде затворен от четвъртък, 14 август, заради ремонт. Движението ще се осъществява по обходен маршрут от Пловдив – Голямоконарско шосе – път Индустриална зона в Радиново – Радиново – Костиево. Ремонтът е свързан с подмяна на водопроводната мрежа на общинския път Костиево –..