Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приемането на ненаучни тези в разговора с РСМ е много опасно

Констатцията, че отношенията между България и РСМ не се развиват така, като очаваме, не е нова и от тази гледна точка е нормално да се мисли за някаква промяна, каза в предаването "Точно днес" проф. Даниел Вачков - директор на Инстута за исторически изследвания на БАН и член на българо - македонската комисия. Той коментира изказването на Кирил Петков, който смята, че в преговорите трябва да се направят "правилните работни групи. Това са хора от бизнеса, културата, инфраструктурата".

Тази позиция е правилна, защото обществата не трябва да се втренчват само в миналото, но да гледат и в бъдещето, смята проф. Вачков. Според него обаче, ако не се намери приемливо решение за миналото, тези проблеми могат да се проектират върху съвременността и да заложат бъдещи трудности в отношенията между двете държави.

"Ако ние приемем тезата на Северна Македония, че подобно на всички нации на Балканите и македонската нация се е формирала през 19 век - теза, която историк казвам, че не се основава на никакви научни аргументи - тогава следва въпросът върху каква територия е станало това - Вардарска, Пиринска, Егейска..., т.е. извън територията на днешна Република Северна Македония. Това може да даде аргументи за определен тип въпроси и да предизвика сериозни проблеми", дава пример професор Вачков.

Историята е най- тежкият спор, призна той и предположи, че ако разговорът се пренеса и в други сфери, обстановката може малко да се разведри. Но от друга страна не трябва да се неглижира и да се поставя на заден план проблемите на историята.

Подходът на колегите е да разчитат в решаването на историческите спорове да се намесят политичсеки фактори. Отпитват се накарат България да смекчи позицията и си чрез външен натиск.

Бъларското общество основателно не е склонно да отстъпва по въпроса за историята в името на добросъседството, призна историкът, който припомни, че теорията на македонизма поражда непрекъснато омраза към българите .

Интервюто с проф. Даниел Вачков е в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Мехмед Юмер

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews..

публикувано на 04.07.24 в 11:13

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов . По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти,..

публикувано на 04.07.24 в 09:58

На Общо събрание Горнослав се обяви против кариерата

На общо събрание жителите на асеновградското село Горнослав се обявиха против изграждането на близката кариера.  На форума са присъствали близо 60 процента от жителите на селото, които единодушно се обявиха против кариерата, която отстои само на 500 метра от домовете им. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Миглена Георгиева, жител на..

публикувано на 04.07.24 в 07:57

Вероучение в училище е необходимо за духовното израстване

В програма "Точно днес" разговор з а посоките, по които поема служението на новия патриарх Даниил, също и за посещението на Вселенския патриарх Вартоломей и за знаците, които са важни за обединението на църквата ни. По темата говорим с адвокат  Александър Тодоров , богослов и магистър по теология, той е бил и преподавател в Богословския факултет на..

публикувано на 04.07.24 в 07:00

И пловдивски аптекари се включиха в протеста

Пловдивските фармацевти протестираха в продължение на два часа на работните си места. Така те се включиха в недоволството на колегите си от цялата страна срещу измененията на Наредба 4, предложени от здравното министерство и НЗОК.  Анелия Найденова, магистър фармацевт и управител на една от аптеките, които ппротестират, дефинира пред Радио Пловдив..

публикувано на 03.07.24 в 15:43