Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови правила за автомобилното застраховане и по-добра защита


Европейският парламент прие актуализирани правила за автомобилното застраховане, които ще осигурят по -добра защита и равно третиране на гражданите на ЕС, при злополуки или при застраховане на техните превозни средства. Преработеният закон има също така за цел да затвори съществуващите вратички и да подобри настоящата Директива за автомобилното застраховане. Това законодателство защитава хората, претърпели инцидент в държава -членка на ЕС, която не е тяхна собствена, и домашните жертви на инцидент, причинен от шофьор от друга държава от ЕС. Той също така хармонизира задължителните минимални размери на покритие в целия ЕС и гарантира, че хората получават компенсации за пътнотранспортни произшествия, при които застрахователната компания фалира. Гражданите ще могат по-лесно да сравняват цените, тарифите и покритието, предлагани от различни доставчици, благодарение на новите безплатни и независими инструменти за сравнение на цените. Според българския евродепутат Андрей Новаков от Комисията по транспорт и туризъм  има няколко важни точки в актуализираните правила.

Това което правят е да защитават равно всички клиенти на застрахователни компании , които са сключили застраховка „Гражданска отговорност“ без значение къде се е случил инцидента или къде са застраховани. Това означава еднакви обезщетения, без значение къде е сключена застраховката, еднакво добри условия, както и се решава един проблем, който наскоро засегна и България - ако един чужд застраховател фалира, то от кой трябва да се търси отговорност.“

И според Владимир Тодоров председател на УС на Българската асоциация на пострадали при  катастрофи тази промяна наистина е важна като и той припомни случая с фалита на чужда застрахователна компания у нас.

„Възникнаха много казуси, които ощетиха българските граждани. Затова Европейската комисия прие нови регулации, които казват –когато има фалирал застраховател щетите се поемат от държавата, в която са настъпили вредите и съответно от гаранционния фонд, който е в съответната държава.“

Българският евродепутат  Цветелина Пенкова от Комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите  обясни, че за да се избегне свръхрегулация, изменените правила изключват от застрахователни задължения някой видове превозни средства.

„Това са така наречените алтернативни или устойчиви транспортни решения  като електрическите тротинетки и велосипедите. Като тук се цели да се намалят финансовите тежести върху европейските и българските граждани,  да не се налагат те да се облагат с допълнителни  финансови тежести, ако използват  тези зелени и иновативни решения за транспорт.“

Според Цветелина Пенкова има още една важна промяна:

„Застрахователите вече не трябва в никакъв случай да си позволяват да третират притежателите на  полици по дискриминационен  начин. Тук се има предвид, че не могат да си начисляват допълнителни премии, заради националност на  притежателя на полица или въз основа на предишна държава на  пребиване.“

За да се гарантира еднакво минимално ниво на защита за жертвите, ревизираният текст хармонизира задължителните минимални размери на обезщетение в целия ЕС, без да се засягат по-високите гаранции, които държавите-членки могат да предписват

„По този начин се преодолява възможността за дискриминация, защото щетите по един автомобил са еднакви без значение къде са настъпили те – дали в България, Румъния или Гърция, ако някой турист е пътувал . Ето защо без значение къде е настъпила щетата не трябва това да бъде оправдание за застрахователите, да не изплащат пълния обем от застрахователната премия, само защото щета е настъпила в друга държава. Както и обратното“.

Според Андрей Новаков  има още една важна новост:

Друго което предвижда новото законодателство, което очаквам да влезе след около две години, е предвиждането на нови и безплатни независими инструменти са сравняване на цените. Това е нова възможност благодарение, на която  хората  могат по-лесно да сравняват цените и тарифите на отделните застрахователи, които се предлагат на пазара“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42