„В последните две седмици бележим плато на случаите с Ковид. Дотогава само се повишаваха, а в последните две седмици задържаме стационарно един и същи нива. Изпълнен е 80% от капацитета за Ковид, което ни дава възможност по-спокойно да си вършим работата“, заяви управителят на МБАЛ „Св.Мина“ проф. Петър Петров.
Той уточни, че в началото на четвъртата Ковид-вълна в болницата е имало 30 легла, впоследствие увеличени на 40. Непосредствено преди решението на екипа на болницата за допълнително увеличаване на леглата, се е стигнало до плато на приетите случаи, които се движат в момента между 30 и 35.
„За съжаление, между болните има и по-млади пациенти без придружаващи заболявания и наблюденията ми са, че смъртността при тази вълна е по-висока, отколкото при предходните. Умират и хора без сериозни придружаващи заболявания."
Проф. Петров подчерта, че има случаи, когато успешно лекувани пациенти около 2 седмици и вече стабилизирани, непосредствено преди изписването им се влошават и стигат до летален изход. Такива случаи лекарите споделят и за други болници.
Адекватен медикамент за противовирусно лечение срещу Ковид все още не е открит. Антибиотиците са ефективни само в случаите, когато усложненият терен е допълнително усложнен с белодробен – с бактериална пневмония. Тогава антибиотикът предпазва от бактериалната пневмония. Ако пневмонията обаче е вирусна, лечението трябва да става с отбременяващи тежестта върху белия дроб препарати, заяви проф. Петров.Той препоръча в най-ранна фаза лечението да започне с прилагане на ремдесивир, който убива вирусите.
„Ако се прилага обаче след 6-7 дни, когато пациентът започне да се влошава, тогава вече се борим с последствията, които е причинил вирусът и дори да го убием, тези последствия, за съжаление, убиват пациента.“
МБАЛ „Св. Мина“ не изпитва в момента дефицит на лекарства, както при предходните вълни.
Интервю – звуковия файл:
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..