„В последните две седмици бележим плато на случаите с Ковид. Дотогава само се повишаваха, а в последните две седмици задържаме стационарно един и същи нива. Изпълнен е 80% от капацитета за Ковид, което ни дава възможност по-спокойно да си вършим работата“, заяви управителят на МБАЛ „Св.Мина“ проф. Петър Петров.
Той уточни, че в началото на четвъртата Ковид-вълна в болницата е имало 30 легла, впоследствие увеличени на 40. Непосредствено преди решението на екипа на болницата за допълнително увеличаване на леглата, се е стигнало до плато на приетите случаи, които се движат в момента между 30 и 35.
„За съжаление, между болните има и по-млади пациенти без придружаващи заболявания и наблюденията ми са, че смъртността при тази вълна е по-висока, отколкото при предходните. Умират и хора без сериозни придружаващи заболявания."
Проф. Петров подчерта, че има случаи, когато успешно лекувани пациенти около 2 седмици и вече стабилизирани, непосредствено преди изписването им се влошават и стигат до летален изход. Такива случаи лекарите споделят и за други болници.
Адекватен медикамент за противовирусно лечение срещу Ковид все още не е открит. Антибиотиците са ефективни само в случаите, когато усложненият терен е допълнително усложнен с белодробен – с бактериална пневмония. Тогава антибиотикът предпазва от бактериалната пневмония. Ако пневмонията обаче е вирусна, лечението трябва да става с отбременяващи тежестта върху белия дроб препарати, заяви проф. Петров.Той препоръча в най-ранна фаза лечението да започне с прилагане на ремдесивир, който убива вирусите.
„Ако се прилага обаче след 6-7 дни, когато пациентът започне да се влошава, тогава вече се борим с последствията, които е причинил вирусът и дори да го убием, тези последствия, за съжаление, убиват пациента.“
МБАЛ „Св. Мина“ не изпитва в момента дефицит на лекарства, както при предходните вълни.
Интервю – звуковия файл:
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..