Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избирателите ще простят за коалицията, за да има кабинет

Снимка: БГНЕС

Има разочарование от резултата на ДБ, която имаше по- големи амбиции за изборите, констатира политологът Светослав Малинов. По думите му наличието на ясен, изявен  победител облекчава ситуацията за останалите протестни партии, защото така "по-  лесно се приемат определени неща".

ПП има резултат, колкото БСП, ИТН и ДБ взети заедно. Това може да е болезнено за трите партии, но обновяването им ще се случи след като се формира стабилно правителство.

Малинов прогнозира, че ще се реализира първия мандат, а ако това не стане втроия и третия ще се провалят. 

"Това също помага, тъй като всява допълнително напрежение и бих казал опасения кой ще поеме отговорността за провала. Сега всички виждат четирите партии, които имат мнозинство от 134 депутати. И съм убеден,  че било от страх за по- нисък резултат, било от страх, че всички ще видят кой е виновен за провала на този единствено възможен мандат - всички ще бъдат много по- сговорчиви. Оттук идва оптимизмът ми."

Според Светослав Малинов не може да се прогнозира колко ще успее да работи правителство. 

"Не забравяйте, че при парламентарната демокрация един кабинет може и да не оцелее, но парламентът може да оцелее четири години. Спокойно правителството може да бъде сменено от този парламент и да получи друг състав".

В момента има маскимална воля да се сложи край на тази политическа криза с правителство, акцентира политологът. 

"След това, което преживяхме последните девет месец и две години изглеждат изключително дълъг период на стабилност".

Правитеството може да бъде подкрепено, когато съответните партии предложат мнистри, друг вариант е, когото лидерите на партии учасват в правителството, а може да бъде подкрепено и правителство без участие на министри от партиите в коалицията, изреди като възможности Малинов. Но подчерта, че прякото ангажиране на лидерите обещава по- голяма стабилност. 

От април до сега има една и съща пропорция сред българските избиратели - ГЕРБ и ДПС и всички останали. Тази очевидност може и да не е най- чистата идеологически, но явно ГРБ и ДПС са обединили солидно две трети от обществото срещу себе си и те гласуватха така и на президентските избори. 

За избирателите е ясно, че предстоящата коалиция ще бъде смесена и те "ще простят" на своите партии, ако на правят това правителство, каза още Светослав Малинов.

Интервюто можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50