Споделената скръб е смисълът на траура. Понякога и да се взрем вътре в себе си, в чувствата си, в живота си и мълчанието съпровожда тази споделена болка и съпричастност, каза в програма "Точно днес" в днешния ден на траур психологът д-р Пламен Димитров, бивш председател на психолозите в България.
Нашето общество е в състояние на скръб много отдавна и у нас битува много дълбока колективна травма, посочи още той.
"Тази ситуация, в която само за ден над 50 души загубиха живота си, е част от една верига. Вижте ежедневната верига за КОВИД смъртността, колко много съдби се промениха по трагичен начин. Колко млади хора не са в България. Всички тези загуби, скръбта и траурът са неизменни части от една дълбоко общо преживяване и когато го откриеш у другите, си готов на съпричастност и съчувствие. България има още много да скърби", обясни психологът.
По думите му човечността съпровожда нашето съществуване, но бива подтискана от егоизма и от други съображения, които хората са склонни да им дадат предимство в моменти на болка. "Споделянето на скръбта е точно такъв тип човечност", каза д-р Димитров.
По повод черните статистики, свързани със смъртността от КОВИД през последните 2 години, той обясни, че това е хилядолетен проблем на човечеството как се справя с ужаса пред смъртта, загубата и тези необратими процеси.
"Когато отричаме фактите, а един от тях е, че животът е много крехък, има опасност да се втурнем кък какви ли не преживявания, само и само да потулим от съзнанието си факта, че трябва да променим начина си на действие, мислене и отношение. Той произлиза от инстинкта за самосъхранение", смята психологът.
По думите му трябва да дискутираме като общество как така се свиква с огромни числа на загуби, при това рекордни за ЕС и в световен мащаб. "Това е вид слабост на общността, неспособност да осмисли това, което губи".
Цялото интервю на Петя Плачкова с д-р Пламен Димитров е в прикачения файл.
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..
Общинският съвет на Пловдив се увеличава с още една група, от загърбилите своите партии общински съветници. Николай Гюров, Димитър Арнаудов и Илия Гатев напуснаха ПП, ИТН и БСП, обединяват се под името "Независими за Пловдив" и регистрират сдружение. За целите на подобни ад хок сформирования говорим в програма "Точно днес" с журналиста Любомир..
Политологът Светлин Тачев определи отхвърлените в парламента вотове на недоверие на правителството „Желязков“ като опит на опозицията да мобилизира своите избиратели. „Но практически на този етап те нямат възможност по никакъв начин да въздействат върху кабинета относно неговата стабилност и възможност да бъде свален“, добави той. Според..
РЗИ-Пловдив стартира лятна кампания за активиране на електронно здравно досие на граждани. Тя започна днес и ще продължи до петък в мола в район "Западен". На специално разкрит пункт от 10:00 до 16:00 часа служителите на здравната инспекция оказват съдействие на пловдивчани за активиране на приложението „еЗдраве“. Процедурата за..