В преговорите около приоритетите на бъдещото правителство служебният министър на образованието Николай Денков предлага в бъдеще да се дава оценка на добавената стойност на всяко училище и от това да зависи и финансирането му. Търсим за коментар експерта от "Отворено общество" Боян Захариев.
Той обясни, че схемата, която действа сега у нас е "парите следват ученика", в нея през годините бяха въведени доста подобрения.
"Схемата изглежда по-добре сега, отколко в оригиналния си вид, тя може да се подобрява и занапред", каза още Захариев. По думите му оценката на добавената стойност е добра стъпка в посока повече детайлност за всяко училище.
"Съвсем ясно е, че нашата система подбира децата още от 5 клас, дори от 1 клас в някои училища, то добавената стойност е за всяко училище, но това е и в пряка връзка - къде се намира даденото училище. Например, едно селско училище не може да даде много деца, които се състезават на олимпиади", каза Захариев. Той допълни, че би бил предпазлив за тази оценка за финансиране, защото може да доведе и до несправедливости.
"Регионалните управления на образованието ще се използват за посредническа институция и занапред, то там също има промени през годините", посочи още експертът. Той смята, че може да се изпълни тази институция с повече съдържание.
Пандемията и учителите в училище: "Намирам, че пандемията принуди системата да даде свобода на учителите. Това умение на учителите да се адаптират в нова среда, е неразривна част от съвременните образователни системи и тяхното модернизиране. Пандемията наред с проблемите и щетите, които носи отвори и интересни възможности, в една система, която е пределено закостеняла към труда на учителите. Те импровизират и това е за добро на образователния процес."
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..
Валидни са и двете тези за преговорите преди първия мандат - както тази за действително усилие, така и за "тупане на топката" до следващи предсрочни избори, коментира политологът Страхил Делийски. Прекалено нагъсто се случва този сюжет, този ритуал се превърна в норма и на участниците им е все по-трудно да разкажат това, което правят. Още по-трудно е..
Хирургията на бъдещето вече се прилага в УМБАЛ „Свети Георги“ с робот-асистирана иновативна система. Робот-асистираната хирургия е нова ера в медицината за безпрецедентна прецизност, минимална инвазивност и по-бързо възстановяване за пациентите. При този оперативен метод хирургът използва роботизирано устройство за контролиране на..