Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За мръсния въздух и вирусите говорим в "Ден след ден"

| обновено на 26.11.21 в 14:37
Снимка: pixabay

Община Пловдив предвижда промени в Наредбата за опазване на околната среда, с която се предвиждат по-високи глоби за замърсяване на въздуха. По темата ще говорим със заместник-кмета Анести Тимчев с ресор „Екология и здравеопазване“.

И още една тема, свързана с екологията – вчера общинските съветници на Пазарджик решиха да се вдигне такса смет с между 30 и над 50 %. Защо се стигна до тук и как приемат пазарджиклии тази промяна, ще коментираме с Валентин Ненков, колега от пазарджишкия онлайн всекидневник „Виделина“.

За пореден ден текат преговори за съставяне на ново правителство пред камера. Днес експерти от 4-те преговарящи партии – „Продължаваме промяната“, БСП, ИТН и „Демократична България“, обсъждат направленията „Труд и социални грижи“, „Туризъм“, „Национална сигурност“ и „Спорт“. Ще успеят ли разнородните формации да постигнат съгласие за политиките, така че да подкрепят бъдещ кабинет, ще коментираме с политолога Даниел Смилов.

Нов вариант на КОВИД-19 е засечен в Южна Африка, съобщи СЗО. До колко е опасен новият щам и дали наличните ваксини предпазват от него, ще коментираме с вирусолога проф. Радка Аргирова.

И за още един вирус ще говорим. Ново огнище на птичи грип бе открито във ферма за яребици и кеклици в пловдивското село Стряма. Разпоредени са мерки за хуманно умъртвяване на птиците и обезвреждане на замърсените материали, както и за дезинфекция. Повече по темата разказва директорът на ОДБХ – Пловдив д-р Иван Шиков.

На финала ще отидем на Дефилето на младото вино, което бе тържествено открито преди час. За него ще ни разкаже Димитър Владимиров.

Бъдете с нас! Ще бъде интересно! 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Точно днес" е Светла сряда - 23 април

Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата ще говорим с Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..

публикувано на 22.04.25 в 15:44

В нас и извън нас "Ден след ден"

Папа Франциск, първият латиноамерикански папа, бе една от най-влиятелните фигури на 21-ви век. Неговата кончина бележи края на едно трансформиращо се папство, поставящо акцент върху социалната справедливост, междурелигиозния диалог и защитата на околната среда. За посвещението да служиш на бедните и да си близо до хората, за мисията на..

публикувано на 22.04.25 в 14:53

С грижа и любов към възрастните хора днес във "Вход свободен"

В предаването днес Ви срещаме с усмивка, добро настроение и значими събития.  За едно от тях разказва Руми Киризиева от сдружение BG Бъди активен.  „Активни пенсионери“ е проекта, иницииран от тях, в който се включват т ри пенсионерски клуба в града.  Инициативата поставя много важен въпрос и  подчертава значимостта на обединените усилия за..

публикувано на 22.04.25 в 09:30

Светли вторник "Точно днес" на 22 април

Във вторник сутрина с ритъма на  деловата седмица и събитията, които следим в развитие.  На 22 април отбелязваме  Деня на земята. Милиони хора от десетки страни от всички континенти се обединяват в името на една обща цел - търсене на дългосрочни и трайни решения за излизане от задълбочаващата се криза в състоянието на околната среда и кризата в човешките..

публикувано на 21.04.25 в 16:26

Доц. Адриана Любенова в "Добро утро, ден!"

За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина.  Има дълъг..

обновено на 21.04.25 в 10:12