„Интелигентни градове и региони в действие” е темата на Национална конференция, която започва днес във Велинград. Тя ще представи положителни практики на някои областни и общински центрове в стремежа им да ги превърнат в енергийно позитивни и въглеродно неутрални зони. Организатор на двудневния форум е Асоциацията на Българските Енергийни Агенции.
Енергийна бедност
Как може да се преодолее енергийната бедност е един от фокусите в него. За да се търсят решения от националните институции, общините, бизнеса и обществеността, обаче, трябва да се признае, че енергийната бедност е проблем. Петър Кисьов от Енергийна агенция Пловдив, която участва във форума, обяснява:
“Енергийната бедност е едно от основните предизвикателства в Европа, където повече от 50 млн. души страдат от този проблем. Има региони, в които той е най-изострен. За съжаление, това са България и Литва, където близо една трета от населението страда от енергийна бедност. Именно възобновяемите енергийни източници и консумацията на такава енергия се считат за едно от ключовите решения от техническо естество на проблема“.
Добра практика в Смолян
Затова и темата за въвеждане на възобновяеми енергийни източници е акцент в политиките на община Смолян. Зам. кметът Марин Захариев информира за проекта Positive City Excahange за пилотни инсталации, които да превърнат няколко зони в Смолян в енергийно позитивни и въглеродно неутрални:
„Целите станаха по-високи. Преди беше пасивна сграда – да произивеждаш толкова, колкото потребяваш. Сега е обратно - да произвеждаш повече, отколкото потребяваш. И сеопитваме в сгради в културен комплекс - музеи, библиотека, галерия - и в спортния комплекс – басейни, спортни зали - да разположееим такива фотоволтаични панели, където да се изполсва електроенергията за нуждите на сградите. На този етап използваме софртуер на ирлансдките ни партньори, за да изчислим какво потребление в три сгради е налично и каква мощност ни е нужна. Имаме вече идея и се надяваме първо в спортните обекти да сложим фотоволтаичните панели, да произвеждаме енергия и да ги вържем в цялата мрежа на района. По друг проект ще намерим финансиране да ги разположим“.
Форум във Велинград
Освен проекта на Смолян, на форума, организиран от Асоциацията на Българските Енергийни Агенции, експерти ще споделят за усилията в тази насока и на София, Асеновград, Брезово и Видин. Днес ще се проведе и кръгла маса за финансиране на прокети за енергийна ефективност.
Репортаж по темата може да чуете в звуковия файл.Апел за кръводаряване за спасяването на 13-годишния Мартин Стойнов отправиха неговите близки. Момчето е настанено в Клиниката по изгаряния на УМБАЛ „Свети Георги“ Пловдив. В късния следобед вчера на жп гарата в Стамболийски Мартин, заедно със свой приятел, се качили на вагон, за да си направят селфи и били поразени от токов удар от контактната..
Областният съвет на БЧК Пловдив ще връчи парични помощи за лечение и рехабилитация на 10 деца, пострадали при катастрофи. На втората сесия за тази година на Националния дарителски фонд за подпомагане на деца БЧК подкрепя общо 67 деца с над 76 000 лв. От 2005 година по тази инициатива са събрани и раздадени над 800 000 лева, подпомогнати са..
Общинският съвет в Раковски ще приеме план-сметката за приходите и разходите за събиране и транспортиране на битови отпадъци за 2025 година. Общинските съветници ще гласуват и актуализация на тазгодишния бюджет на общината и ще приемат годишната програма за развитие на читалищната дейност.
Георги Видолов е носителят на наградата за благотворителност „Димитър Кудоглу“ за 2024 година в Пловдив. Отличието му бе връчено от зам.-кмета на Пловдив Женя Петкова по време на специална церемония. Наградата му беше присъдена за неговия значителен принос в социалната сфера, като дари 1500 килограма ориз през 2024 година. Това дарение е покрило 80%..
Пет фирми подадоха оферти за втория етап от ремонта и разширението на Голямоконарско шосе до границата с община Марица. При лимитна цена на община Пловдив от 15 милиона 625 хиляди лева без ДДС най- ниската предложена цена е 14 милиона и 62 хиляди лева, а най- високата – 15 милиона 573 хиляди лева. Обществената поръчка бе обявена в средата на юни..